افزایش رضایت شغلی خود
نوشته شده توسط : sevda

آیا احساس خستگی می کنید ؟ فارغ از اینکه چقدر کارتان را دوست داشته باشید و از کار کردن با کارفرمای خود لذت ببرید و اینکه چقدر زندگی را دوست داشته باشید گاهی اوقات فقط احساس خستگی می کنید . در سال های اخیر ، کار به این صورت توسعه یافته که کارمندان کمتری ، طولانی تر و سخت تر کار می کنند .

با افزایش رقابت ، انتظارات کارفرماها بالاتر رفته و سرعت تغییر ، بی امان و رو به رشد است . در حالی که لازم است بین کار و زندگی خود تعادل مناسبی ایجاد کنید ، مهم است که رضایت و کارآمدی شغلی خود را نیز افزایش دهید . اگر احساس خستگی می کنید لزوماً به این معنی نیست که لازم است محیط کاری و شغل خود را عوض کنید به خصوص اگر از بعضی از ابعاد شغلتان لذت می برید .

در بسیاری از موارد با موثرتر شدن در شغل خود و همچنین کسب اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی های شخصیتی و مهارت هایتان می توانید در محل کار احساس رضایت بیشتری داشته باشید . نکته هایی که در ادامه مطرح شده است به شما در افزایش رضایت شغلی خود کمک می کند اما قبل از آن لازم است با این مفهوم بیشتر آشنا شوید .

رضایت شغلی و عوامل تأثیرگذار بر آن
رضایت شغلی اصطلاحی است برای توصیف اینکه آیا افراد از شغلشان خوشحال هستند و آیا نیازها و خواسته هایشان در محیط کاری برآورده می شود یا خیر . بسیاری از مطالعات نشان می دهند رضایت کارمندان عاملی برای ایجاد انگیزه در آن ها و دستیابی به اهداف سازمان ها است . عواملی مانند احترام به کارکنان ، شناخت و توانمندسازی آن ها و همچنین ارائه امکانات و مزایای کافی می تواند در افزایش رضایت شغلی کارمندان به شدت موثر باشد .

کارکنانی که رضایت شغلی بالاتری دارند بیشتر به شغل خود متعهدند و مولدتر هستند و همچنین احتمال بیشتری وجود دارد که در شغلشان باقی بمانند . به همین دلیل اگر سازمان ها به رضایت شغلی کارمندان خود اهمیت دهند ، هزینه تعویض کارمندان و آموزش به کارمندان جدید برای آن ها کمتر خواهد شد .

از سوی دیگر ، در کنار نقش خود سازمان ها برای افزایش رضایت شغلی کارکنان ، خود افراد هم می توانند روش های افزایش رضایت شغلی خود را یاد گرفته و به این ترتیب علاوه بر اینکه می توانند خوشحال تر بوده و تعادل بهتری میان کار و زندگی خود برقرار کنند می توانند در محیط کاری هم به موفقیت بیشتری رسیده و ارتقای شغلی پیدا کنند . در ادامه با راهکارهایی آشنا می شوید که از طریق آن ها در محیط کاری خود رضایت بیشتری داشته باشید .

 

 

راهکارهای افزایش رضایت شغلی خود
گاهی اوقات ، با موثر بودن در شغل خود و اطمینان حاصل کردن از اینکه محیط کاری ما امکان شکوفایی را به ما می دهد ، به راحتی می توانیم به رضایت شغلی دست پیدا کنیم . لازم است امور را به دست بگیریم و برای اینکه بدانیم چگونه از کار خود راضی باشیم لازم است اقدامات زیر را انجام دهیم .

 

 کاری که دوست دارید را هر روز انجام دهید

هیچ چیز مثل این راهکار ، باعث نمی شود که بتوانید بر خستگی خود غلبه کرده و رضایت بیشتری از کار پیدا کنید . چیزهای کوچکی را در شغل خود کشف کنید که باعث خوشحالی شما می شوند . اطمینان حاصل کنید که این کارها هر روز در برنامه شما وجود داشته باشد . از سوی دیگر ، در خارج از شغل هم ، کاری را انجام دهید که دوست دارید تا به این ترتیب بین کار و زندگی تعادل ایجاد شود .

 

 با همکارانی وقت بگذرانید که روحیه مثبتی دارند

ارتباط با افرادی که به شما انرژی منفی می دهند بیشترین تأثیر منفی را می توانند بر روی شما داشته باشند . چرا وقتتان را با افرادی بگذرانید که باعث می شوند احساس بدتری در مورد کار یا خودتان پیدا کنید ؟ طوری برنامه ریزی کنید تا با کسانی ناهار بخورید که روحیه مثبتی دارند در این صورت می توانید از خستگی مزمن پیشگیری کنید . همچنین ، می توانید به همکاران نشان دهید که دوست دارید محیط مثبت تری در محل کار وجود داشته باشد و در نتیجه رضایت شغلی همه افزایش پیدا کند .

 

 سبک زندگی سالم داشته باشید

غذای سنگین ، شما را برای کار بعد از ظهر خسته و تنبل می کند . برای جنگیدن با احساس خستگی ، میان وعده های سالم فراهم کنید تا انرژی خود را در تمام طول روز حفظ کرده و همچنین یک ناهار سبک بخورید . خودتان را متعهد به یک سبک زندگی سالم کنید . علاوه بر تغذیه سالم ، ورزش کردن و خواب مناسب به شما کمک می کند که خستگی را کمتر تجربه کنید .

 


 هر روز کاری را که در آن خوب هستید انجام دهید

با انجام روزانه کاری که در آن خوب هستید با احساس خستگی خود مبارزه کنید . موفقیت باعث موفقیت بیشتر می شود و کارکنانی که برای موفق شدن ، تحت فشار قرار می گیرند یا خودشان را تحت فشار قرار می دهند اعتماد به نفس و عزت نفس بیشتری خواهند داشت .

 

 شروع کننده باشید : نیرویی برای تغییر ایجاد کنید

می دانید چه چیزی باعث خستگی شما در محل کار می شود و رضایت شغلیتان را کاهش می دهد ؟ در مورد آن کاری انجام دهید . با مدیر خود صحبت کرده تا عامل این مسئله را از بین ببرید . شاید کارمندی دیگر از این تکلیف لذت ببرد . مسئولیت های شغلی گسترده تر و غنی تر را درخواست کنید در این صورت می توانید دانش ، تجربه و حق انتخاب های خود را افزایش داده و از کار لذت بیشتری ببرید .

همچنین می توانید فعالیت های دیگری را در محل کار آغاز کنید . برای مثال می توانید عضو باشگاه ورزشی سازمان شوید یا برای خواندن کتاب های مرتبط با شغل ، یک گروه کتابخوانی ایجاد کنید .

 

 


 یک رابطه حمایتگرانه با رئیس خود شکل دهید

شما مسئول رابطه خود با رئیستان هستید و اگر این رابطه ، خوب باشد به شما کمک می کند که به اهدافتان برسید . در عین حال ، رئیستان هم در مورد آنچه برای موفقیت نیاز دارید اطلاعات کسب می کند . او بدون کمک شما نمی تواند کار خود را انجام داده یا اهداف سازمان را دنبال کند . بنابراین ، مدیرتان یک وابستگی متقابل اساسی با شما دارد .

اگر کار خود را انجام ندهید مدیرتان به خاطر مسئولیت های کلی خود نمی درخشد . شما نیز بدون اطلاعات ، دیدگاه ، تجربه و حمایت مدیرتان پیشرفت نخواهید کرد . احساس خستگی می کنید ؟ جرئت مند باشد ، با رئیس خود در مورد احساستان صحبت کرده و از او بازخورد بگیرید . آیا به دنبال افزایش رضایت شغلی خود هستید ؟ در مورد تحویل کارها و و نتایج آن با رئیستان مذاکره کنید . به منابع نیاز دارید ؟ بپرسید .

 

 

 به تعویق انداختن را متوقف کنید

وقتی کار و تکالیف خود را به تعویق می اندازید دستیابی به اهداف و برنامه ریزی هایتان هم به تعویق می افتد . دلیل تعلل شما هر چه باشد ، یکی از بدترین عادت های کاری است که بر رضایت شغلی شما تأثیر منفی شدیدی می گذارد . از طریق مشارکت و برآورده کردن نیازها با احساس خستگی خود مبارزه کنید نه با تعلل و به تعویق انداختن کارها . وقتی در این چرخه می افتید خستگی شما بیشتر و بیشتر خواهد شد .

 

هنگام کار کردن ، استراحت های مکرر کوچکی به خودتان بدهید

پاهای خود را دراز کنید ، ورزش های پشت میز انجام دهید و در اداره راه بروید . نفس عمیق بکشید و از این استراحت های کوچک برای فکر کردن و برنامه ریزی استفاده کنید . فشردن یک توپ کوچک نیز به شما احساس آرامش داده و از بی حس شدن انگشتانتان به خاطر تایپ کردن جلوگیری می کند . نیاز دارید که چیزی را با همکارتان در میان بگذارید ؟ به جای ایمیل زدن یا پیام دادن ، راه بروید و با او صحبت کنید . همین راه رفتن در اداره ، به شدت احساس بهتری به شما خواهد داد .

 

کلام آخر

به یاد داشته باشید که احساس خستگی ناشی از کار فوراً رفع نمی شود و نیاز به استمرار و تمرین مداوم راهکارهایی دارد که در این مقاله مطرح شد . اگر بدانیم چگونه از کار خود راضی باشیم علاوه بر اینکه می توانیم تعادل مناسبی میان کار و زندگی خود برقرار کنیم می توانیم در ابعاد دیگر زندگی نیز احساس رضایت بیشتری داشته باشیم .

با این حال ، اگر انجام این راهکارها تأثیر زیادی نداشت و احساس خستگی شما به قدری باشد که به عملکرد شما آسیب برساند نشان می دهد که دچار فرسودگی شغلی شده اید و نیاز به راهکارهای متفاوتی دارید که در ادامه و با کلیک بر روی لینک زیر می توانید با این راهکارها آشنا شوید .

 

 

اگر پس از مطالعه این مقاله ، باز هم سوالاتی در مورد افزایش رضایت شغلی خود داشتید می توانید با کارشناسان سامانه مشاوره فیلیا تماس بگیرید و یا برای مطالعه مطالب بیشتر ، کانال تلگرامی مشاوره شغلی را دنبال کنید .

 سوالات متداول

1- چه عواملی بر روی رضایت شغلی تأثیر گذارند ؟
عواملی مانند احترام به کارمندان و همچنین در نظر گرفتن مزایای کافی و از سوی دیگر ، اقدامات خود کارمندان برای خوشحال بودن در محل کار می تواند در این زمینه تأثیر گذار باشند که به جزئیات آن در مقاله بیشتر پرداخته شده است .

2- چه راهکارهایی برای افزایش رضایت خود در محل کار وجود دارد ؟
افراد می توانند با انجام روزانه کارهای مورد علاقه ، برقراری رابطه با همکارانی که روحیه مثبت دارند و همچنین استراحت های کوتاه در محل کار ، رضایت شغلی خود را افزایش دهند که به جزئیات آن در مقاله بیشتر پرداخته شده است .

3- آیا افزایش رضایت شغلی ، باعث کاهش خستگی می شود ؟
بله ، با انجام یک سری اقدامات علاوه بر اینکه می توانید میزان رضایت خود را در محل کار افزایش بدهید ، احساس خستگی کمتری را نیز تجربه خواهید کرد که برای آشنایی با این راهکارها می توانید مقاله را مطالعه کنید .

منبع : افزایش رضایت شغلی خود

:: بازدید از این مطلب : 91
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 26 فروردين 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: