نحوه صحبت با کودکان در مورد مسائل جنسی
نوشته شده توسط : sevda

برای بسیاری از والدین ، صحبت کردن با فرزندان در مورد مسائل جنسی ناخوشایند است . طبق گفته محققان ، والدین از گفتگو در مورد مسائل جنسی با فرزندان خود می ترسند زیرا نگرانند آن را به خوبی انجام ندهند ، فرزندانشان به آن ها گوش ندهند یا از نظر کودکان برای این کار شایسته نباشند .

در این مواقع ، اتفاقی که می افتد این است که والدین تا جایی که می توانند این مکالمات را عقب می اندازند . اما به گفته متخصصین ، صحبت در مورد مسائل جنسی صرفاً به یک گفتگو محدود نمی شود بلکه مکالمات کوچکی است که در طول زندگی و از زمان به حرف افتادن کودک اتفاق می افتد و به شدت در سلامت جنسی فرزندان موثر است .

علاوه بر این ، هر چقدر یک کودک در مورد مسائل جنسی ، اطلاعات بیشتری داشته باشد کمتر به همسالان و بزرگسالانی که ممکن است از کمبود اطلاعات او سوء استفاده کنند وابسته می شود . کودکانی که درک کافی از بدن و هیجانات جنسی خود دارند اعتماد به نفس بیشتری دارند و بهتر می توانند از خودشان مراقبت کنند . در ادامه با نحوه صحبت کردن با کودکان در مورد مسائل جنسی آشنا می شوید .

آمادگی برای صحبت با کودک در مورد مسائل جنسی
قبل از صحبت کردن با فرزند در مورد مسائل جنسی لازم است تا آنجایی که می توانید در مورد مسائل جنسی اطلاعات داشته باشید . برای مثال در مورد بلوغ ، عادت ماهانه ، زایمان، بیماری های مقاربتی ، پیشگیری از بارداری ، سقط جنین ، همجنسگرایی و رابطه جنسی تحقیق کنید.هر چه بیشتر بدانید در مکالمه کمتر لکنت خواهید داشت .

می توانید اطلاعات پشتیبان هم داشته باشید برای مثال از فیلم ، کتاب و مقالات استفاده کنید . حتماً قبل از صحبت کردن با کودکان در مورد مسائل جنسی ، تمرین کنید مثلاً با همسر یا دوست خود این مکالمه را به صورت آزمایشی انجام دهید . سپس برای صحبت با کودک برنامه ریزی کرده و منتظر نمانید که او این موضوع را مطرح کند . وقتی این مکالمه شکل گرفت یه هیچ عنوان سخنرانی نکرده و سعی کنید با فرزندتان گفتگو داشته باشید و از او بپرسید چه احساس یا چه فکری دارد .

 

راهکارهای صحبت با کودک در مورد مسائل جنسی
به عنوان والدین یا مراقبین کودک ، لازم است که با کودکان در مورد مسائل جنسی و روابط جنسی سالم صحبت کنید . به یاد داشته باشید که این مکالمه به صورت رخدادی نباشد که فقط یک بار در طول زندگی فرزندتان اتفاق بیفتد . ضروری است که در طول زندگی او و در قالب مکالمات کوچک ، در مورد این مسائل با فرزندتان صحبت کنید . در ادامه راه گفتگو با بچه ها در مورد مسائل جنسی مطرح شده است که به شما کمک می کند چگونه با فرزند خود در مورد جنسیت و رابطه جنسی صحبت کنید .

 

 فکر کنید .

قبل از اینکه با فرزندتان صحبت کنید مدتی را اختصاص دهید تا دیدگاه شخصی خود را در مورد مسائل جنسی و رابطه جنسی بررسی کنید . آیا این موضوعات را به صورت منفی می بینید یا مثبت ؟ به این فکر کنید که اولین بار و چگونه در مورد رابطه جنسی آموختید و این مسئله چگونه بر دیدگاه شما تأثیر گذاشته است . برای مثال ، تجربه تجاوز جنسی می تواند باعث داشتن دیدگاهی منفی نسبت به رابطه جنسی شود .

هنگامی که این کنکاش را انجام دادید و احتمالاً خود را از سنگینی برخی از تجربیاتتان رها کردید یک رویکرد روشن و گفتگو مانند را برای صحبت با فرزندتان در مورد مسائل جنسی آماده کنید تا از طریق گفتگو با بچه ها بتوانید اعتماد به نفس آن ها را تقویت کنید نه اینکه باعث احساس شرم یا خجالت زدگی اش شوید .

 


 از کلمات مناسب برای نام بردن قسمت های بدن استفاده کنید .

یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید در گفتگو با بچه ها انجام دهید این است که برای قسمت های بدن از زبان مناسب استفاده کنید . به فرزندتان اسامی استاندارد و حقیقی اعضای خصوصی بدن را یاد بدهید . در این صورت ، به فرزندتان نشان می دهید که چیزی برای شرم یا خجالت وجود ندارد و همچنین به او کمک می کنید تصویر مثبتی از بدن خود داشته باشد و اعتماد به نفسش بالا برود . همچنین این کار باعث می شود که کودک بتواند با شما تعامل بهتری داشته باشد به این معنی که اگر در خطر سوء استفاده قرار گرفت ، آن را راحت تر با شما در میان بگذارد .

 

 به فرزند خود آزادی تفکر بدهید .

معصومیت نوجوانان واقعی است و کودکان نباید به خاطر کنجکاویشان شرمگین یا خجالت زده شوند . هیچ اشکالی ندارد که کودک در بدن خود اکتشاف کند و به شما بگوید که چه احساسی دارد بنابراین سعی کنید نسبت به رفتارهای فرزندتان پذیرا باشید . در این مواقع او را خجالت زده نکنید یا نترسانید زیرا این امر باعث شرمندگی و احساس ناامنی در او می شود .

تجربه احساس شرم و ناامنی ، نظر او را در مورد مسائل جنسی شکل می دهد و مانع از رشد جنسی سالم در کودک می شود . فرزندتان را تشویق کنید که حس های بدنی اش را در آغوش بگیرد و با حمام آب گرم یا آفتاب گرفتن ، راحتی را تجربه کند .

 

 


 مکالمه غیررسمی و منسجم داشته باشید .

این مکالمه را تبدیل به بخشی طبیعی از زندگی روزانه کنید . برای مثال ، در طول مکالمات و فعالیت های عادی در این مورد با فرزندتان صحبت کنید . از اینکه در برنامه های تلویزیونی یا کلیپ های موسیقی به دنبال فرصتی برای صحبت در مورد مسائل جنسی باشید خجالت نکشید . کودک خود را تشویق کنید که هر وقت سوالی برای او پیش آمد پیش شما بیاید و حتماً با دقت به آنچه می گوید گوش کنید . وقتی به احساسات فرزندتان اهمیت می دهید ، به او می آموزید که دیدگاهش با ارزش است .

 


 برای پاسخ به سوالات آماده باشید .

وقتی فرزندتان از شما سوال می پرسد اول از خودش بپرسید که فکرش چیست . پاسخ او به شما کمک می کند که متوجه شوید سوال فرزندتان بیشتر در چه مورد است و دلیل آن چیست و همچنین به شما زمان می دهد تا برای پاسخ به سوال فکر کنید . تمام تلاش خود را انجام دهید تا به سوالان صادقانه و صحیح پاسخ دهید . اگر جواب یک سوال را نمی دانستید بگویید " مطمئن نیستم ، بیا با هم دنبال جواب بگردیم " .

به خاطر داشته باشید که کودکان از منابع مختلف از جمله دوستان ، اینترنت و تلویزیون ، اطلاعات زیادی در مورد مسائل جنسی دریافت می کنند . در ارتباط با مزایا و معایب استفاده کودکان از اینترنت می توان دسترسی به محتوای غیر اخلاقی را یکی از معایب اینترنت به حساب آورد . دسترسی به این اطلاعات می تواند برای فرزندتان گیج کننده باشد به همین دلیل پاسخ دقیق و درست به سوالات او بسیار مهم است .

 

به طور خلاصه

راه گفتگو با بچه ها در مورد مسائل جنسی ، ممکن است آسان نباشد اما بسیار مهم است و برای شروع هرگز دیر نیست . با این مکالمات می توانید به او کمک کنید که سالم بماند و در طی بزرگ شدن ، انتخاب های مناسبی داشته باشد . به یاد داشته باشید که صحبت کردن خود را متناسب با سن کودک نگه دارید .

والدین برای آنکه متوجه شوند چه اطلاعاتی متناسب با سن و سطح رشدی فرزندشان است باید از قضاوت خود استفاده کنند . تربیت جنسی تنها در مورد تولید مثل  عفونت های مقاربتی و پیشگیری از بارداری نیست . این یک بحث گسترده است که شامل صحبت در مورد عشق ، لذت ، رضایت ، ترجیحات ، تصویر از خود ، کلیشه های جنسیتی ، تعریف مرزهای سالم و غیره می شود . در ادامه و با کلیک بر روی لینک زیر می توانید از چگونگی تربیت جنسی کودکان در سنین مختلف آگاه شوید .

 


اگر پس از مطالعه این مقاله ، باز هم سوالاتی در مورد صحبت با کودکان در مورد مسائل جنسی داشتید می توانید با کارشناسان سامانه مشاوره فیلیا تماس بگیرید و یا برای مطالعه مطالب بیشتر ، کانال مشاوره روانشناسی کودک و نوجوان را دنبال کنید .

 سوالات متداول

1- برای آمادگی به منظور تربیت جنسی ، چه مواردی لازم است ؟
لازم است قبل از صحبت با فرزندتان در مورد مسائل جنسی ، از قبل اطلاعات لازم را داشته باشید و همچنین منابع پشتیبان فراهم کنید که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است .

2- برای صحبت با فرزندم در مورد مسائل جنسی چه چیزهایی را باید رعایت کنم ؟
حتماً قبل از صحبت ، مدتی در مورد مسائل جنسی فکر کنید ، در هنگام مکالمه اعضای بدن را به صورت مناسب نام گذاری کنید و صادق باشید . برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله را مطالعه کنید .

3- آیا تربیت جنسی فقط در طی یک مکالمه با کودک اتفاق می افتد ؟
خیر ، تربیت جنسی کودکان ، یک مکالمه طولانی نیست که فقط یک بار اتفاق بیفتد بلکه به صورت مکالمه های کوچک روزانه در طی بزرگ شدن کودک انجام می شود که به جزئیات آن در مقاله بیشتر پرداخته شده است .


منبع : نحوه صحبت با کودکان در مورد مسائل جنسی

:: بازدید از این مطلب : 143
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 24 فروردين 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: