راه حل شیر نخوردن نوزاد
نوشته شده توسط : sevda

اگر مادری باشید که به فرزند خود شیر می دهید احتمالاً زمان زیادی را صرف نظارت بر میزان و وعده های شیر خوردن نوزاد می کنید . به همین دلیل ، به احتمال زیاد زمانی که فرزندتان کمتر از حد معمول شیر می خورد یا تعداد دفعات شیر خوردن او کمتر می شود سریعاً متوجه می شوید .

وقتی نوزاد شما به طور ناگهانی الگوی شیر خوردنش را تغییر می دهد بسیار مهم است که علت آن را پیدا کنید و بعد ببینید که برای رفع علت آن چه کاری می توانید انجام دهید . در ادامه با علل سینه نگرفتن کودک و راه حل شیر نخوردن نوزاد بیشتر آشنا می شوید .


علت شیر نخوردن نوزاد

شیر نخوردن نوزاد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و گاهی اوقات نیز هیچ علت خاصی برای آن وجود ندارد . در اغلب اوقات ، سینه نگرفتن کودک یک واکنش موقتی به یک عامل بیرونی است .  برخی از عوامل شیر نخوردن نوزاد عبارت اند از :

    بوی شما برای کودک متفاوت شده است که احتمالاً علت آن عوض کردن دئودورانت ( deodorant ) ، صابون ، عطر یا لوسیون شما است .

    شما تحت استرس بوده اید برای مثال اخیراً مهمانان زیادی داشته اید ، به مسافرت رفته اید یا با یک بحران خانوادگی روبرو شده اید .

    کودک شما دچار یک بیماری یا آسیب شده که شیر خوردن را برایش دشوار کرده است برای مثال ، عفونت گوش ، بینی چرکی ، دندان درآوردن یا زخم در دهان ، همه این عوامل می توانند تاثیری منفی بر شیر خوردن نوزاد بگذارند .

    اخیراً الگوی شیر دادن خود را عوض کرده اید برای مثال ممکن است به سر کار برگشته باشید و کودک را بیش از حد معمول با پرستارش تنها گذاشته باشید یا به هر دلیل شیر دادن را به تعویق انداخته اید و کودک هنوز با برنامه جدید سازگار نشده است .

    وقتی نوزادتان شما را گاز گرفته به شدت واکنش نشان داده اید که این مسئله کودک را وحشت زده کرده است .

 

 
درمان شیر نخوردن نوزاد

در حالی که شیر نخوردن نوزاد می تواند برای شما و کودک استرس زا باشد روش های بسیاری وجود دارند که می توانید از آن ها برای کمک به درمان شیر نخوردن نوزاد استفاده کنید . در ابتدای حل این مسئله ، دو مشکل اصلی وجود دارد : حفظ ذخیره شیر و اطمینان از تغذیه خوب کودک .

هنگامی که کودک کمتر از معمول شیر می خورد برای حفظ ذخیره شیر خود مجبور به بیرون ریختن شیر خود هستید که می توانید برای این کار از پمپ یا فشار دادن دست استفاده کنید . این کار به بدن شما نشان می دهد که هنوز نیاز به شیر وجود دارد و در نتیجه تا زمانی که نوزاد به سینه گرفتن برگردد ، به تولید شیر ادامه می دهد .

با توجه به فواید خوردن شیر مادر برای کودک ، برای اطمینان حاصل کردن از تغذیه نوزاد ، شیر خود را پمپاژ کرده و آن را در شیشه شیر ریخته تا نوزاد آن را بخورد . اگرچه این کار می تواند استرس زا باشد اما مهم است که اطمینان حاصل کنید فرزندتان به اندازه کافی کالری دریافت می کند و تا بازگشت به سینه خوردن ، به خوبی تغذیه شده است .

پس از اطمینان از این دو مورد ، می توانید روی بازگرداندن نوزاد خود به سینه گرفتن کار کنید . اگر نگران این هستید که کودک شما دچار بیماری یا ناراحتی های جسمی دیگری است که منجر به شیر نخوردن او شده ، مراجعه به پزشک متخصص اطفال می تواند شما را در مسیر دستیابی به سلامت بهتر و شیر دادن بهتر راهنمایی کند .

بعد از تلاش برای پیدا کردن علت شیر نخوردن نوزاد ، چند روش وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها فرزندتان را به شیر خوردن ترغیب کنید که به این روش ها در ادامه اشاره شده است .

 

 به تلاش خود ادامه دهید

اگر نوزاد شما به هم می ریزد توقف کنید و بعداً دوباره تلاش کنید . ممکن است شیر دادن به نوزاد وقتی خیلی خواب آلوده است در این زمینه به شما کمک کند . با توجه به حالت و میزان خواب نوزاد ، زمانی که خواب آلوده است همکاری بهتری در شیر خوردن داشته و این کار به خواب رفتن او را نیز آسان تر می کند . 

 

 تمام وعده های غذایی را با سینه خود به نوزاد شیر دهید

تا جایی که می توانید در حالی که به نوزاد شیر می دهید وضعیت شیر دادن منظم را حفظ کنید . همچنین ، در صورت امکان ، در حال که لباسی برای بالا تنه خود نپوشیده اید به او شیر دهید . برخی از اوقات می توانید شیشه شیر را به نوک سینه خود نزدیک کرده و وقتی نوزاد سرش را به سمت آن آورد شیشه شیر را دور کنید و به سرعت نوزاد را به سینه خود بچسبانید .

 

 

 زمانی که نوزاد از شیشه شیر خورده است لازم است زمان بیشتری صرف کنید

اگر کودک مدتی است از شیشه شیر می خورد مطمئن شوید که جریان شیشه شیر او کند باشد . اگر تا الان از بطری های شیری استفاده کرده اید که جریان آن تند بوده است الان وقتش است که از بطری را عوض کنید . وقتی نوزاد به شیشه شیری عادت کند که به او با جریان تندتری شیر می دهد انتظار کشیدن برای آمدن شیر از سینه برای او سخت تر خواهد شد .

 

 از اجبار استفاده نکنید

اگر نوزاد وقتی نوک سینه شما را می بیند فریاد می زند یا وقتی سعی می کنید او را به سینه خود بچسبانید گریه کرده و خودش را عقب می کشد با آرامش و به صورت مثبت واکنش نشان دهید و روش های آرام کردن گریه نوزاد را انجام دهید . هرگز سعی نکنید که نوزاد را به سینه گرفتن مجبور کنید زیرا این کار فقط باعث به هم ریختگی نوزاد و بدتر شدن اوضاع می شود . دستان خود را پشت نوزاد بگذارید تا او امکان حرکت داشته باشد .

 

 از حواس پرتی ها دور شوید

برای انجام راه حل شیر نخوردن نوزاد ، سعی کنید در جایی به او شیر دهید که مکانی آرام و بی سر و صدا باشد . در این صورت حواس نوزاد کمتر پرت شده و احتمال شیر خوردنش بیشتر می شود . به خصوص این مورد برای کودکان بزرگتر مهم تر است زیرا توجه آن ها معمولاً معطوف به چیزهای دیگری غیر از شیر خوردن می شود .

 

 

 با یکدیگر حمام کنید

برای درمان سینه نگرفتن کودک ، در صورت حفظ امنیت ، گاهی اوقات حمام کردن مادر و نوزاد با یکدیگر می تواند باعث شیر خوردن نوزاد شود . اطمینان حاصل کنید که یک بزرگسال دیگر در نزدیک شما است که مراقبتان باشد . در وانی پر از آب گرم رفته و نوزاد را روی سینه خود بخوابانید . می توانید یک کیسه حمام خیس نیز روی پشت نوزاد بگذارید و روی او هر چند ثانیه آب بریزید تا اطمینان حاصل کنید که نوزاد گرم بماند . گاهی اوقات به این روش تولد دوباره گفته می شود .

 

 وضعیت شیر دادن را تغییر دهید

به منظور درمان سینه نگرفتن کودک ، وضعیت های مختلف شیردهی را امتحان کنید تا متوجه شوید که نوزاد با کدام وضعیت بهتر شیر می خورد . همچنین اگر بینی فرزندتان گرفته است قبل ازشیردهی بینی اش را خالی کنید تا بهتر بتواند شیر بخورد زیرا احتقان بینی ، مکیدن را برای نوزاد دشوار می کند .

 

 تغییراتی که در روال روزمره به وجود آمده است را بررسی کنید

به منظور پیدا کردن بهترین راه حل شیر نخوردن نوزاد ، در مورد هرگونه تغییر در روال فکر کنید که ببینید آیا اخیراً چیزی عوض شده است که نوزادتان را ناراحت کرده باشد . آیا استرس دارید ؟ آیا داروهای جدیدی مصرف می کنید ؟ رژیم غذایی شما تغییر کرده است ؟ آیا از یک عطر جدید یا صابون معطر استفاده می کنید ؟ آیا ممکن است باردار باشید ؟ بر مراقبت از خود متمرکز شوید .

 

 

نتیجه گیری

اگر فرزند شما در برابر شیر خوردن مقاومت می کند احتمالاً گاهی اوقات احساس ناامیدی و درماندگی می کنید و نمی توانید برای آن راه حلی پیدا کنید اما به یاد داشته باشید که رفتار نوزاد می تواند خیلی سریع تغییر کند . در حالی که فرزندتان ، از شیر خوردن امتناع می کند صبر و درک شما می تواند کمک کننده باشد .

رفتار نوزاد ، اغلب در نتیجه تکرار ملایم شما تغییر می کند و تا زمانی که برای بازگشت به سینه گرفتن آماده شود می تواند از شیشه شیری که حاوی شیر شما است استفاده کند . اکثر نوزادان ، با گذشت زمان و شکیبایی مادر دوباره سینه می گیرند . خوشبختانه ، نوزاد شما مادری دارد که مایل است همه گزینه ها را برای شیردهی دوباره بررسی کند .

از سوی دیگر ، لازم است بدانید اگر فرزندتان شیر نمی خورد این بدین معنی نیست که زمان از شیر گرفتن اوست زیرا از شیر گرفتن نوزاد سن و روش هایی دارد که اگر می خواهید در مورد آن اطلاعات کسب کنید می توانید در ادامه و بر روی لینک زیر کلیک کرده و با جزئیاتی در مورد زمان از شیر گرفتن کودک و راهکارهای آن آشنا شوید .

 

 


سوالات متداول

1- چه راه حل هایی برای شیر نخوردن نوزاد وجود دارد ؟

اولین نکته صبر و تلاش مادر است و پس از آن عدم اجبار نوزاد و همچنین امتحان کردن وضعیت های مختلف شیردهی که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است .


2- برای حفظ ذخیره شیر چه راهکاری وجود دارد ؟

برای این کار می توان از پمپ یا فشار دست استفاده کرد و مادر شیر خود را در شیشه شیر ریخته و به فرزند خود بدهد که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است .


3- چه دلایلی برای شیر نخوردن نوزاد وجود دارد ؟

ممکن است بوی مادر عوض شده باشد یا نوزاد مشکل جسمی خاصی پیدا کرده باشد که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است . 

منبع : راه حل شیر نخوردن نوزاد

:: بازدید از این مطلب : 34
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 24 ارديبهشت 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: