اهمیت اعتماد به نفس
نوشته شده توسط : sevda

آیا تاکنون آنقدر خواسته اید به هدف خود برسید که نتوانید بخوابید ؟ اکثر مردم می خواهند به اهداف خود برسند اما اهمیت اعتماد به نفس را دست کم می گیرند . این مفهوم به معنی باور به قدرت و توانایی های خود بوده و کیفیت یا حالتی از قطعیت است . اگر در مورد توانایی ها و ویژگی های خود اطمینان نداشته باشید متقاعد کردن دیگران برای باور به شما بسیار دشوار خواهد بود .

اعتماد به نفس داشتن به این معنا است که ضمن پذیرش عیب های خود ، احساسات مثبتی نیز در مورد خودتان تجربه کنید . فردی که از این مهارت برخوردار است جرئتمندانه رفتار می کند زیرا به ارزش ذاتی خود باور دارد . این مهارت به این معناست که اگرچه چیزهایی را در خودتان دوست ندارید اما عاشق کلیت خود هستید .

این مفهوم ، یک احساس عمیق از خودآگاهی در درون شما است که بدون لباس یا زره های امروزی ، شما را از خودتان مطمئن می سازد . بنابراین ، داشتن اعتماد به نفس به افراد کمک می کند که در همه ابعاد زندگی موفق و خوشحال باشند . در ادامه با جزئیات بیشتری به اهمیت اعتماد به نفس پرداخته شده است .

اعتماد به نفس چیست ؟
اگرچه اعتماد به نفس می تواند برای افراد مختلف ، معنای متفاوتی داشته باشد اما در حقیقت به معنای ایمان به خود است . این مهارت نتیجه چگونگی پرورش یافتن و آموزش دیدن ما است . ما از دیگران می آموزیم که چگونه در مورد خودمان فکر کرده و چگونه رفتار کنیم و این ها بر روی چگونگی باور ما نسبت به خودمان و دیگران تأثیر می گذارد .

همچنین ، این مهارت ناشی از تجربیات و نحوه یادگیری ما در واکنش به موقعیت های مختلف است . اعتماد به نفس یک مفهوم ایستا نیست و می تواند با توجه به تکالیف و موقعیت ها کاهش یا افزایش پیدا کند به همین دلیل ممکن است برخی از روزها اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم .

 

 چرا اعتماد به نفس مهم است ؟
اعتماد به نفس اساس عشق به خود است که نتیجه آن دوست داشتن خود و دیگران است . اگر می خواهید بدانید چرا به اعتماد به نفس نیاز داریم لازم است بدانید بدون  این مهارت ، شما در نهایت فقط بخشی از پتانسیل های منحصر به فرد خود را استفاده می کنید . وقتی از این مهارت برخوردار نباشید به شدت خودتان را با دیگران مقایسه خواهید کرد و منتقد خود خواهید شد . در ادامه به اهمیت اعتماد به نفس ، بیشتر پرداخته شده است .

 

 باعث جذابیت می شود

آیا می خواهید زندگی رویایی خود را زندگی کنید ؟ آیا می خواهید تبدیل به یک فرد تأثیرگذار شوید ؟ باید بتوانید نوع مناسبی از افراد را به خودتان جذب کنید و راز جذاب شدن را یاد بگیرید . مردم جذب افرادی می شوند که به خودشان باور دارند . فرض کنید وارد یک اتاق می شوید و دو نفر در آنجا هستند . یکی از آن ها مردی است که با لبخندی روی لبش در گوشه ای ایستاده و دیگری خانمی که سرش خم شده و به تلفن خود خیره شده است . مطئمناً شما جذب آن مرد می شوید . فردی که به نظر می رسد اعتماد به نفس بالایی دارد .

 

 باعث می شود به شغل مورد علاقه خود برسید

فرض کنید در یک سخنرانی شرکت کرده اید . اگر فرد سخنران به شما نگاه نکند به او گوش می دهید ؟ در این موقعیت به احتمال زیاد به این فرد گوش نخواهید داد و ذهنتان جای دیگری خواهد رفت . اما اگر این مرد تماس چشمی و اعتماد به نفس داشت چه ؟ اگر سوالات درست می پرسید و چیزهایی را که می خواستید بگوید می گفت چه ؟ در این صورت شخصیت این فرد برایتان جذاب می شد و به او گوش می دادید .

اگر می خواهید یک معامله تجاری را امضا کنید باید با اعتماد به نفس ، خود را به مشتری آینده نشان دهید . اگر می خواهید برای شغلی استخدام شوید باید در مصاحبه به فرد مصاحبه گر نشان دهید که به خودتان باور دارید و از نقاط قوت و ضعفتان آگاهید . وقتی فردی به خودش اعتماد داشته باشد دیگران هم به او اعتماد می کنند .

 

 کمک می کند درست تصمیم بگیرید

وقتی اعتماد به نفس دارید ، خودتان انتخاب می کنید . بیشتر افرادی که از این مهارت برخوردار نیستند ، دوست دارند دیگران را خوشحال کنند و بر اساس آنچه خودشان می خواهند انتخاب نمی کنند و به همین دلیل تصمیمات اشتباهی در زندگی می گیرند . هرچه تصمیمات خود را با عمیق ترین خواسته ها و ارزش های اصلی خود هماهنگ کنید سریع تر به اهدافتان می رسید .

 

 

 به شما کمک می کند آرزوهایتان برآورده شود

آیا به نظر می رسد آنچه می خواهید غیر قابل دستیابی است ؟ اعتماد به نفس به شما کمک می کند آنچه دوست دارید را بخواهید . برای مثال فردی که می خواهد به موقعیت مدیریت پروژه برسد باید به این خواسته خود پایبند بوده و برای آن تلاش کند و همچنین بتواند از کارفرمای خود بخواهد که این موقعیت را در اختیار او قرار دهد .

اگر می خواهید به زندگی رویایی خود برسید باید اعتماد به نفس داشته باشید . اگر این گونه نباشید ، هر روز معجزه ها از کنار شما عبور می کنند و شما آنچه دوست دارید را درخواست نخواهید کرد . انتظار نداشته باشید دیگران ذهن شما را بخوانند . بنابراین ، درخواست کنید .

 

 ترس و اضطراب شما را کاهش می دهد

هرچه اعتماد به نفس شما بیشتر شود ، می توانید این صدای درون خود را که می گوید : " من نمی توانم این کار را انجام دهم " کاهش دهید . می توانید از افکار خود جدا شده و بر اساس ارزش هایتان اقدام کنید . اگر از این مهارت برخوردار نباشید احتمالاً با نشخوار فکری یا تمایل به غرق شدن در نگرانی ها و اشتباهات ادراک شده آشنا هستید .

نشخوار فکری بیش از اندازه ، با اضطراب و افسردگی مرتبط است و می تواند باعث کناره گیری ما از جهان شود . اما با پر کردن مخزن خود با اعتماد به نفس می توانید این چرخه تفکر بیش از حد را شکسته و منتقد درونی خود را ساکت کنید .

 


 بازدهی شما را افزایش می دهد

شما نیاز دارید مولد بوده ، وقت خود را مدیریت کنید و بتوانید تمام کارهای غیر ضروری را حذف کنید . بدون مهارت اعتماد به نفس نمی توانید این کارها را به صورت موثری انجام دهید . وقتی از این مهارت برخوردار نباشید وقت خود را صرف فعالیت هایی خواهید کرد که به شما در دستیابی به اهدافتان کمکی نمی کنند .

نکته شگفت آور این است که این عمل به صورت ناخودآگاه انجام می شود و متوجه نیستید که این کار را انجام می دهید . وقتی به توانایی خود در دستیابی به یک هدف ، باور ندارید وقت خود را تلف و تعلل می کنید . برای مثال به جای اینکه کار خلاقانه ای انجام دهید ایمیل خود را چک می کنید .

 

 تاب آوری را افزایش می دهد

اعتماد به نفس مهارت های لازم برای مقابله با مشکلات را به شما می دهد . داشتن این مهارت به این معنی نیست که شکست نخورید اما وقتی از آن برخوردار باشید می دانید چگونه با چالش ها روبرو شده و توسط آن ها فلج نشوید . حتی وقتی هیچ چیز به برنامه ریزی شما نزدیک نباشد می توانید از سرزنش کردن خود اجتناب کنید . وقتی خود را تحت فشار می گذارید که چیزهای جدید را امتحان کنید ، خواهید فهمید چگونه شکست و اشتباه منجر به رشد می شود و می پذیرید که شکست بخشی از زندگی است .

 

 کمک می کند روابط بهتری داشته باشید

وقتی اعتماد به نفس دارید کمتر بر خودتان تمرکز می کنید . بسیاری از ما این تجربه را داریم که وقتی وارد یک اتاق می شویم با خودمان فکر می کنیم : " همه آن ها به من نگاه می کنند . همه فکر می کنند من احمقم و هر حرفی می زنم احمقانه است " . حقیقت این است که در این مواقع افراد دل مشغول افکار و نگرانی های خود می شوند اما وقتی اعتماد به نفس داشته باشید می توانید از ذهن خود فاصله گرفته و با دیگران ارتباط برقرار کنید .

در این مواقع از ارتباط لذت بیشتری خواهید برد زیرا دیگر نگران تأثیری که بر دیگران می گذارید نیستید و خودتان را با آن ها مقایسه نمی کنید . آرامش شما به دیگران هم احساس آرامش خواهد داد و به شما کمک می کند روابطی عمیق تر برقرار کنید . همچنین ، این مهارت به همدلی عمیق تر کمک می کند . وقتی از ذهن خود فاصله می گیرید می توانید دیگران را بهتر درک کرده و برای مثال متوجه می شوید که دوستتان مضطرب یا غمگین است . در این صورت می توانید به او کمک کنید  واین مسئله نشان می دهد چرا اعتماد به نفس مهم است .

 

به عنوان نتیجه

با توجه به مطالبی که در این مقاله مطرح شد ، حتماً متوجه اهمیت اعتماد به نفس در خوشحالی و موفقیت افراد شده اید . اگر از این مهارت برخوردار نیستید و حس می کنید که زندگی تان تحت تأثیر این کمبود قرار گرفته حتماً لازم است گام هایی موثر در زمینه بهبود این مهارت برداشته و در نتیجه رضایت از زندگی خود را افزایش دهید . در ادامه و با کلیک بر روی لینک زیر می توانید با روش های تقویت اعتماد به نفس آشنا شوید .

 

 

اگر پس از مطالعه این مقاله ، باز هم سوالاتی در مورد اهمیت اعتماد به نفس داشتید می توانید با کارشناسان سامانه مشاوره فیلیا تماس بگیرید و یا برای مطالعه مطالب بیشتر ، کانال تلگرامی اختلالات روانشناختی و مهارت های زندگی را دنبال کنید .

 سوالات متداول

1- اعتماد به نفس به چه معناست ؟
این مهارت به معنای ایمان به خود است و از تجربیات و نحوه یادگیری ما در واکنش به موقعیت های مختلف ناشی می شود که به جزئیات آن در مقاله بیشتر پرداخته شده است .

2- چرا اعتماد به نفس مهم است ؟
افرادی که از این مهارت برخوردارند ، جذاب ترند ، می توانند به آنچه می خواهند برسند و در زندگی ، تصمیمات بهتری می گیرند . برای آگاهی از جزئیات بیشتر می توانید مقاله را مطالعه کنید .

3- آیا اعتماد به نفس باعث سلامت روان می شود ؟
بله ، فردی که از این ویژگی برخوردار باشد نشخوار فکری کمتری دارد و به همین دلیل احتمال ابتلا به اضطراب و افسردگی در این فرد کمتر است که به جزئیات آن در مقاله بیشتر پرداخته شده است .

منبع : اهمیت اعتماد به نفس

:: بازدید از این مطلب : 86
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : یک شنبه 24 فروردين 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: