تاثیر مدرسه بر کودک
نوشته شده توسط : sevda

خانواده اولین نهادی است که کودک به آن وارد می شود ، در آن بزرگ می شود و تربیت می شود و رشد می کند ، مدرسه دومین نهاد بزرگی است که کودک به آن وارد می شود و به نوعی در آن سن نماینده ای از جامعه است و در مدرسه است که کودک جامعه پذیری و  قوانین جامعه را یاد می گیرد و هم چنین در سن دبستان کودک باید روند زندگی خود را تغییر دهد و با تغییر مدرسه رفتن سازگار شود ، به دلیل تاثیراتی که مدرسه در رشد شخصیت و اجتماعی شدن کودکان دارد از مدرسه به عنوان نهادی مهم یاد می شود که مسولیت سنگینی دارد و به متقابلا مسولیت سنگینی نیز بر دوش والدین است زیرا باید مدرسه ای را انتخاب کنند که که بتواند به درستی از پس مسولیت هایش بربیاید و در انتخاب مهد کودک و مدرسه دقت لازم را داشته باشند .  در ادامه مقاله به بیان تاثیر مدرسه بر شخصیت و اجتماعی شدن کودک می پردازیم . تاثیر مدرسه بر شخصیت کودک

در اغلب جوامع کودکان از سن 5.5 تا 6 سالگی وارد مدرسه می شوند و بخش قابل توجهی از وقت خود را در مدرسه می گذارنند ، روانکاوان این دوره کودکی را غالبا دوره نهفتگی می نامند ، مفهوم این اصطلاح این است که کودک به دوره ای رسیده است که امیال جنسی او پس از حل عقده ادیپ به یک فلات رسیده و در حال تکوین است تا در مرحله بلوغ بر اثر تغییرات فیزیولوژیکی و اجتماعی خاص ظاهر شود . بیشتر محققان روانشناسی رشد که شخصیت را حاصل تعامل بین فرد با محیط می دانند ، سال های دبستان را برای رشد شخصیت بسیار مهم و اساسی تلقی می کنند . چهار سال اول دبستان یک دوره سرنوشت ساز برای کودک است ، او مجبور است برخی وابستگی های خود را کنار بگذارد و به کسب مهارت های تحصیلی و تعامل با همسالان بپردازد به علاوه او در معرض ارزش ها ، نگرش ها و عوامل اجتماعی تازه ای مثل همکلاسی ها و معلمان قرار می گیرد که می توانند ارزش های کنونی وی را تایید کنند یا باعث ایجاد تعارض در کودک نسبت به ارزش هایش شوند و اینجاست که تاثیر مدرسه بر شخصیت کودک و اهمیت آن مشخص می شود .

حتما بخوانید: ترس از مدرسه در کودکان

 

 

 

 

 

تاثیر مدرسه بر اجتماعی شدن کودک

برای همه ما رفتن به مدرسه امری طبیعی و لازم است و باید سال های مشخصی را در مدرسه درس بخوانیم و کودکان بیشتر زمان بلوغ خود را در مدرسه می گذرانند . مدرسه و کارکنان آن و دانش آموزان دیگر عوامل اجتماعی کردن کودک هستند و وظیفه آنها علاوه بر انتقال دانش بلکه ادامه دادن فرایندی است که والدین در خانه آغاز کرده اند . مدرسه باید هماهنگ و همسو با خانواده ارزش ها و الگوهای رفتاری مورد نظر جامعه را به کودکان انتقال بدهند . البته در اغلب جوامع ارزش های طبقه متوسط جامعه به کودکان منتقل می شود زیرا کارکنان مدارس و معلمان از طبقه متوسط جامعه هستند . 
جو عمومی مدرسه از نظر محبت آمیز بودن یا خشن و تنبیهی بودن تاثیر عمیقی بر انگیزه پیشرفت کودک دارد . جو گرم و محبت آمیز در مدرسه باعث می شود : 

  • کودک به مدرسه جذب شده و علاقه او به درس و تحصیل افزایش پیدا کند . 
  • محبت در مدرسه برای او به صورت الگو و سرمشق در می آید و در زندگی اجتماعی خود نیز با دیگران روابط گرم و محبت آمیز خواهد داشت . 

اما وجود جو خشن و تنبیهی در مدرسه ذوق و علاقه کودک به مدرسه را کور می کند و شاید حتی او را از درس و مدرسه بیزار کند ، بنابراین تاثیر مدرسه بر دانش آموز علاوه بر شخصیت او در اجتماعی شدن او نیز تاثیر می گذارد و حتی انگیزه پیشرفت او را نیز تعیین می کند.

در ادامه بخوانید: انتخاب مدرسه کودک

 

 

 

 

 

 سوالات متداول

 

1- ✔️ تاثیر مدرسه بر شخصیت کودک چیست؟

✔️ به دلیل تاثیراتی که مدرسه در رشد شخصیت و اجتماعی شدن کودکان دارد از مدرسه به عنوان نهادی مهم یاد می شود که در متن مقاله توضیح آن ارائه شده است.2- ✔️ تاثیر مدرسه بر اجتماعی شدن کودک چیست؟

✔️ در مدرسه است که کودک جامعه پذیری و قوانین جامعه را یاد می گیرد که در متن مقاله توضیح کامل آن ارائه شده است.3- ✔️ جو گرم و محبت آمیز در مدرسه چه تاثیری دارد؟

✔️ جو گرم و محبت آمیز در مدرسه منجر به جذب کودک به مدرسه شده که در متن مقاله توضیحات آن به طور کامل شرح داده شده است.

منبع : تاثیر مدرسه بر کودک

:: بازدید از این مطلب : 12
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : چهار شنبه 13 اسفند 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: