ناهشیار جمعی
نوشته شده توسط : sevda

یونگ یکی از روانشناسان معروف در حوزه شخصیت است . یونگ معتقد بود که هر فردی نه تنها توسط تجربیات سرکوب شده ، بلکه به وسیله تجربیات هیجاتی خاصی که از نیاکان او به ارث رسیده است ، برانگیخته می شود . این تصورات ارثی ، آن چه را که یونگ ناهشیار جمعی نامید تشکیل می دهند . ناهشیار جمعی شامل عنصری است که افراد هیج گاه به صورت فردی آن را  تجربه نکرده اند ، بلکه از نیاکان آنها منتقل شده است . تعداد از عناصر ناهشیار جمعی بسیار رشد یافته اند و کهن الگو نامیده ی شوند .
در این مقاله به بررسی ناهشیار جمعی می پردازیم .

 

 

” ناهشیار جمعی شامل عنصری است که افراد هیج گاه به صورت فردی آن را تجربه نکرده اند ، بلکه از نیاکان آنها منتقل شده است . “

 

ناهشیار جمعی چیست ؟

برخلاف ناهشیار شخصی که از تجربیات فرد ناشی می شود ، ناهشیار جمعی در گذشته نیاکان کل گونه انسان ریشه دارد . محتویات ناهشیار جمعی به ارث برده شده است و از یک نسل به نسل بعدی  ، به صورت پتانسیل روانی منتقل شده اند . تجربیات نیاکان دور درباره مفاهیم همگانی مانند خدا ، مادر ، آب و غیره نسل به نسل منتقل شده اند ، به طوری که هر فرد در هر دوره ای ، تحت تاثیر تجربیات ابتدایی نیاکان بدوی شان قرار داشته اند . بنابراین ، محتویات ناهشیار جمعی کم و بیش در افراد در همه فرهنگ ها یکسان هستند .
محتویات ناهشیار جمعی مثل کهن الگو ها نهفته و نافعال نمی مانند ، بلکه فعال هستند و بر افکار ، هیجانات و اعمال فرد تحت تاثیر قرار می گذارند . ناهشیار جمعی مسئول بسیاری از قصه ها ، افسانه ها و عقاید مذهبی افراد است . ناهشیار جمعی "رویاهای بزرگ " را نیز تولید می کنند ، رویاهایی که معنی آنها از تجربیات شخصی خواب بیننده فراترند و برای افراد هر زمان و مکان پر از معنی هستند .

حتما بخوانید: سطوح روان در نظریه یونگ

 

ناهشیار جمعی در نظریه یونگ

ناهشیار جمعی به عقاید موروثی اشاره ندارند ، بلکه منظور آن این است که هر وقت تجربیات انسان ها گرایش پاسخی را که به صورت زیستی به ارث برده اند  تحریک کند ، آن ها گرایش فطری دارند که به شیوه خاصی واکنش نشان دهند . برای مثال مادر جوانی با اینکه قبلا احساس منفی یا خنثی نسبت به جنین داشته است ، امکان دارد به صورت غیر منتظره ، با محبت و عطوفت به نوزاد خود واکنش نشان دهد .
این گرایش پاسخ دهی ، بخشی از پتانسیل فطری این زن بوده است ، اما برای اینکه این پتانسیل فطری فعال شود ، به تجربه فرد نیاز دارد . انسان ها همانند حیوانات دیگر ، با آمادگی های ارثی برای عمل کردن یا واکنش نشان دادن به شیوه خاص پا به این دنیا می گذارد ، اما تجربیات جاری آنها باید این آمادگی زیستی خود را تحت تاثیر قرار دهد و فعال کند . برای مثال مردی که با اولین نگاه عاشق می شود ، شاید از واکنش های خودش تعجب کند و متحیر شود . امکان دارد محبوب او به ایده آل هشیار او از زن شباهتی نداشته باشد ، با این حال ، چیزی در درون وی باعث می شود که او مجذوب این زن شود . یونگ خواهد گفت که ناهشیار جمعی این مرد حاوی تاثیرات زیستی درباره زن است که وقتی او محبوب خود را برای اولین بار مشاهده کرد ، این تاثیرات فعال شدند . یونگ گفت : انسان ها به تعداد موقعیت های عادی در زندگی ، از این گرایش های ارثی برخوردار هستند . تکرار های بی شمار این موقعیت های عادی ، آن ها بخشی از ساخت زیستی انسان کرده اند . آن ها در ابتدا " شکل های بی محتوایی هستند ، و صرفاً بیانگر احتمال نوع خاصی از ادراک و عمل می باشند " .

در ادامه بخوانید: تیپ های شخصیتی یونگ

 

” محتویات ناهشیار جمعی کم و بیش در افراد در همه فرهنگ ها یکسان هستند . “سوالات متداول

 

1- ✔️ ناهشیار جمعی چیست؟

✔️ برخلاف ناهشیار شخصی که از تجربیات فرد ناشی می شود، ناهشیار جمعی در گذشته نیاکان کل گونه انسان ریشه دارد که در متن مقاله توضیح آن ارائه شده است.2- ✔️ محتویات ناهشیار جمعی در نظریه یونگ چیست؟

محتویات ناهشیار جمعی به ارث برده شده است و از یک نسل به نسل بعدی، به صورت پتانسیل روانی منتقل شده اند که در متن مقاله توضیح آن ارائه شده است.3- ✔️ ناهشیار جمعی در چه چیزی بروز می یابد؟

✔️ ناهشیار جمعی مسئول بسیاری از قصه ها ، افسانه ها و عقاید مذهبی افراد است که در متن مقاله توضیحات آن ارائه شده است.

منبع : ناهشیار جمعی

:: بازدید از این مطلب : 10
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 2 اسفند 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: