پرورش خلاقیت در بزرگسالان
نوشته شده توسط : sevda

خلاق بودن ، صفتی است که بسیاری از افراد آن را غیر قابل یادگیری می دانند و معتقدند که این ویژگی ناشی از یک استعداد ذاتی یا یک میل طبیعی انتزاعی است اما لازم است بدانید کارهایی وجود دارد که می توانید از طریق آن ها جنبه خلاق خود را تقویت کنید .

خلاقیت بیشتر شبیه یک مهارت قابل یادگیری است تا یک ویژگی ذاتی . اگر خلاقیت را توانایی پرورش ایده بر اساس فرضیه های بنیادین بدانیم این نوع استنتاج کردن بر الگوهای قابل مشاهده متکی است و بنابراین قابل آموزش است . توانایی بررسی مسائل از زوایای مختلف ، ارتباط برقرار کردن میان مفاهیم و ترکیب آن ها و توانایی به چالش کشیدن مفروضات قبلی ، مهارت هایی هستند که یادگیری آن ها نیاز به تمرین دارد .

بر طبق مطالعات ، در اثر تحصیل در مدرسه به مرور خلاقیت در افراد کمتر می شود زیرا در آموزش بر روی تفکر همگرا یا توانایی تمرکز کردن کار می شود در صورتی که خلاقیت با تفکر واگرا یا مولد مرتبط است . در ادامه به این مبحث پرداخته شده است که راه های خلاق بودن چیست اما قبل از آن با اهمیت افزایش خلاقیت آشنا می شوید .

اهمیت خلاقیت
حتماً حس غرق شدگی در کار خلاقانه را تجربه کرده اید به این صورت که هنگام انجام یک پروژه ، زمان و مکان را فراموش کرده اید . این تجربه باعث کاهش اضطراب شده ، روحیه شما را تقویت می کند و حتی ضربان قلبتان هم کندتر می شود . از سوی دیگر ، وقتی یک اثر هنری خلق می کنید مغزتان دوپامین ترشح می کند که این مسئله باعث افزایش انگیزه و شادی در شما می شود .

در ارتباط با اهمیت خلاقیت لازم به ذکر است که این توانایی ، یک درمان موثر برای بیماران مبتلا به زوال عقل است و مطالعات نشان می دهند که کار خلاقانه نه تنها افسردگی و انزوا را کاهش می دهد بلکه به افراد مبتلا به زوال عقل نیز کمک می کند که شخصیت خود را پیدا کنند و حس هایشان قوی تر شود .

نکته دیگر در مورد اهمیت خلاقیت این است که کار خلاقانه ، می تواند به تمرکز ذهنی کمک کرده و حتی به دلیل تأثیرات آرامش بخشی که بر مغز و بدن دارد با مراقبه مقایسه شده است . همچنین ، خلاقیت انسان ها را باهوش تر می کند . مطالعات نشان می دهند افرادی که ساز می زنند ارتباط بهتری بین نیمکره راست و چپ آن ها برقرار است که نتیجه آن بهبود عملکرد شناختی در این افراد است .

 راهکارهای اثبات شده برای پرورش خلاقیت
پرورش خلاقیت بزرگسالان و تقویت آگاهی بصری برای داشتن یک زندگی خلاق ضروری است . هنگامی که ابزارهای درونی و محیط بیرونی مناسبی برای شکوفایی خلاقیت خود فراهم کنید تأثیر خلاقیت را در زندگیتان مشاهده خواهید کرد . اگر می خواهید بدانید راه های خلاق بودن چیست ادامه مطلب را بخوانید .

 

 به توانایی خودتان باور داشته باشید .

ذهن ما یک دستگاه شگفت انگیز است و نظام باورمان بر روی قابلیت های انجام دادن و یادگیری ما موثرند . وقتی اعتماد به نفس داشته باشیم ، به خودمان بگوییم که خلاق هستیم و می توانیم ایده های جدیدی ایجاد کنیم این اطمینان حاصل می شود که در راه مولد بودنمان ، موانعی روانی ایجاد نکرده ایم . وقتی این کار را تمرین می کنیم سمت راست مغزمان توانایی تولید ایده را فراهم می کند .

 

 تشخیص الگوها را تمرین کنید .

یکی از راه های تقویت خلاقیت ، تشخیص الگوها در چیزهایی است که مشاهده می کنیم . به عنوان مثال ، اگر رمان های جنایی زیاد می خوانید ممکن است متوجه شوید که بسیاری از آن ها از یک سری اصول استفاده می کنند که با دانستن این اصول می توانید نتیجه داستان ها را حدس بزنید . البته برخی افراد تیزهوش تر بوده و در انتخاب الگوها سریع تر از دیگران هستند اما می توانید با مطالعه ریاضی ، علوم طبیعی یا هنر ، مهارت های تشخیص الگوها را در خود به روش های مختلف تقویت کنید .

 

 اول ، ایده های خود را در نظر بگیرید .

هنگامی که نیاز به پیدا کردن راه حل دارید ، سعی کنید در ابتدا از مراجعه به افراد خلاق خودداری کنید . وقت صرف کنید تا اول ایده ها و راه حل های خودتان را پیدا کنید . به این ترتیب ، به طور طبیعی ، پرورش خلاقیت شما اتفاق می افتد .

 

 با افراد خلاق ارتباط برقرار کنید .

افرادی را پیدا کنید که حرف زدن با آن ها سرگرم کننده است و علاقه زیادی به زندگی دارند . افرادی را بیابید که در هنگام تعامل با آن ها ، شما را مجبور کنند تخیلتان را به کار بگیرید . همچنین ، صحبت کردن با افرادی از فرهنگ ها ، پیش زمینه ها و افرادی با تجربیات مختلف ، کمک می کند که افراد مسائل را از دیدگاه های مختلف دیده و باعث پرورش خلاقیت بزرگسالان شود .

 

 یک ساز موسیقی را انتخاب کنید .

سازهای موسیقی و هماهنگی ذهن و بدن که در تولید موسیقی نقش دارد می تواند جنبه خلاق شما را پرورش دهد. انتخاب ابزاری مثل پیانو می تواند برای شروع تمرین و نهادینه کردن حرکات اساسی انگشت ، مزایای زیادی داشته باشد .

ارتباط بین قوه ابتکار و تمرین موسیقی به خوبی در مطالعات نشان داده شده است و بسیاری از چهره های مشهور از جمله آلبرت انیشتین (Albert Einstein ) ، الیور ساکس (Oliver Sacks ) و پل کلی (Paul Klee ) ، بخشی از موفقیت خود را به قرار گرفتن در معرض موسیقی نسبت می دهند.

 

 

 با کودکان وقت بگذرانید .

کودکان پیش دبستانی ، بهترین کودکان برای ارتباط گرفتن هستند زیرا از هر دو طرف مغزشان استفاده می کنند هرچند ترجیح نیمکره از سنین پایین تر شروع شده است . دنیای این کودکان پر از فانتزی است و در نتیجه از طریق تعامل با آن ها ، می تواند این اتفاق برای شما هم بیفتد .


 بازی یا ورزش کنید .

در نظریه های بازی ، به کارکردهای بازی کردن اشاره شده است اما به طور خاص بازی ها و پازل ها می توانند عضلات خلاقیت شما را قوی تر کند . بازی هایی مفیدترند که در آن ها نیاز به استراتژی داشته باشید و همچنین لازم باشد به حرکت بعدی طرف مقابل فکر کنید مثل شطرنج یا ورزش هایی مثل بسکتبال ، فوتبال و تنیس .

 

 گاهی اوقات ، هیچ کاری انجام ندهید .

آلن کوهن (Alan Cohen ) نویسنده می گوید : هم کار و هم استراحت ، مهم اند ، از هر دو استفاده کنید و هیچ کدام را نادیده نگیرید . گاهی اوقات ، لازم است به منظور کم کردن حجم اطلاعات دریافتی ، از مقالات و مطالب اینترنتی ، پیام ها و سایر موارد متفرقه فاصله بگیرید . پردازش بیش از حد اطلاعات می تواند ذهن شما را گیج کرده و جلوی مولد بودن و خلاقیت شما را بگیرد . قبل از ادامه یک تکلیف ، کمی استراحت کنید تا ظرفیت خلاقیت در شما افزایش پیدا کند .

 

 

 طراحی و عکاسی کنید .

انجام کارهای هنری راهی برای افزایش توانایی خلاقیت است که به ما کمک می کند در وسعت بیشتری اطرافمان را ببینیم . در این زمینه می توانید در کلاس های هنری مثل کلاس های نقاشی یا عکاسی شرکت کنید . عکاسی و نقاشی فعالیت های کاملاً خلاقی هستند که که ما را در نمایش آنچه می بینیم توانمند کرده و می تواند دیدگاه ما به جهان را تغییر دهد .

هر بار که هنرمندان ، یک چهره یا محیط اطراف را ترسیم می کنند به منظور ترکیب جزئیات خاص در یک نقاشی منسجم ، باید تجربیات دیداری خود را به کار بگیرند که این کار می تواند خلاقیت آن ها را تقویت کند .

 

در انتها

یافتن راه هایی برای خلاق بودن در فعالیت های روزانه یک راه عالی و کارآمد برای به کار انداختن سمت راست مغز است . هنگامی که این کار را در یک دوره زمانی انجام دادید آسان تر می توانید به بعد خلاق بودن خود دست پیدا کنید .

بدون خلاقیت ، نوآوری متوقف می شود . هیچ کس سرگرم نمی شود ، روابط دچار مشکلات متعدد می شوند و زندگی کسل کننده خواهد بود . هرچه بیشتر به دنیا طوری نگاه کنید که همه چیز جدید است احتمال کمتری وجود دارد که در روتین های زندگی غرق شده و خلاقیتتان کشته شود . روی تغییر طرز فکر خود کار کنید و نسبت به روش های جدید تفکر پذیرا باشید .

با انجام راهکارهایی که در این مقاله مطرح شده می توانید نه تنها خلاقیت خود را افزایش دهید بلکه از سلامت روانتان نیز مراقبت می کنید . علاوه بر این ، اگر می خواهید بدانید چگونه می توانید خلاقیت را در فرزندتان تقویت کنید می توانید بر روی لینک زیر کلیک کرده و با راهکارهای آن آشنا شوید .اگر پس از مطالعه این مقاله ، باز هم سوالاتی در مورد پرورش خلاقیت در بزرگسالان داشتید می توانید با کارشناسان سامانه مشاوره فیلیا تماس بگیرید و یا برای مطالعه مطالب بیشتر ، کانال تلگرامی اختلالات روانشناختی و مهارت های زندگی را دنبال کنید .

 سوالات متداول

1- اهمیت پرورش خلاقیت از چه لحاظ است ؟
این مهارت تأثیر بسیار زیادی بر افزایش میزان رضایت از زندگی ، کاهش افسردگی و افزایش هوش دارد که برای آشنایی با راهکارهای تقویت آن می توانید مقاله را مطالعه کنید .

2- آیا می توان خلاقیت را تقویت کرد ؟
بله ، خلاقیت بیشتر یک مهارت است تا یک ویژگی ذاتی که می توان از طریق روش های متعددی آن را تقویت کرد که به جزئیات آن در مقاله بیشتر پرداخته شده است .

3- چگونه می توانیم خلاق تر باشیم ؟
برای این منظور راهکارهای اثبات شده متعددی از جمله بازی و ورزش کردن ، باور داشتن به خود ، ارتباط با افراد خلاق و تشخیص الگوها وجود دارد که به جزئیات آن در مقاله بیشتر پرداخته شده است .

منبع : پرورش خلاقیت در بزرگسالان

:: بازدید از این مطلب : 94
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : جمعه 22 فروردين 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: