تربیت جنسی در سنین مختلف کودکان
نوشته شده توسط : sevda

شروع زود هنگام گفتگو در مورد رابطه جنسی و ادامه این مکالمه همزمان با رشد کودک ، بهترین راهکار تربیت جنسی است . این کار به والدین امکان می دهد که وقتی کودک به نوجوانی رسید در این مورد نیاز به یک مکالمه خیلی طولانی نباشد زیرا نوجوان بسیاری از اطلاعات را از قبل دارد .

کارشناسان اصرار دارند والدین تربیت جنسی را انجام دهند به این دلیل که این کار یک فرایند مداوم بوده و والدین در همه مراحل رشد کودک ، حضور چشمگیر و دائمی دارند . همچنین تجهیز کودکان به اطلاعات صحیح در هر مرحله از رشد به آن ها کمک می کند که اطلاعات تحریف شده ای از منابع دیگر دریافت نکنند زیرا در این صورت اصلاح این اطلاعات بسیار دشوار است  .

وقتی با فرزند خود در مورد جنسیت صحبت می کنید بسیار مهم است که مسائل را طوری مطرح کنید که فرزندتان با توجه به سن و سطح رشدی اش ، آن را درک کند و اطلاعات جنسی متناسب با سن کودک را بدانید . هر کودکی متفاوت است اما در ادامه با یک راهنمای تقریبی آشنا می شوید که معمولاً با توجه به سن کودکان ، چه چیزهایی درباره جنسیت و تولید مثل برای آن ها قابل فهم است .


کودکان نوپا : 13 تا 24 ماهگی
بیشتر کودکان دو ساله ، تفاوت بین زن و مرد را می دانند و معمولاً می توانند تشخیص دهند یک فرد مرد است یا زن . آن ها باید این درک کلی را داشته باشند که هویت جنسی افراد تنها توسط دستگاه تناسلی آن ها تعیین نمی شود و جنسیت را می توان به روش های مختلف نشان داد . آن ها باید بدانند که بدنشان خصوصی است . طبیعی است که کودکان ، در بدن خود اکتشاف کنند که شامل لمس دستگاه تناسلی خود است اما آن ها باید بدانند چه زمانی و در کجا این کار را انجام دهند .

تربیت جنسی و سن کودک اهمیت بسیار زیادی دارد . کودکان در این سن ، باید بتوانند تمام قسمت های بدن از جمله دستگاه تناسلی را نام ببرند . استفاده از نام های صحیح برای اعضای بدن به آن ها امکان می دهد در مورد مسائل سلامتی ، آسیب ها و آزار جنسی ، بهتر تعامل کنند . این امر همچنین به آن ها کمک می کند که درک کنند اعضای تناسلی مانند اعضای دیگر بدن ، طبیعی هستند و در نتیجه اعتماد به نفس آن ها افزایش پیدا کرده و تصویر مثبتی از بدن خود خواهند داشت .

 


کودکان پیش دبستانی : دو تا چهار سالگی
بیشتر کودکان پیش دبستانی قادر به درک اصول اولیه تولید مثل هستند : اسپرم و تخمک به هم می پیوندند و کودک در رحم رشد می کند . بسته سطح درک و علاقه کودکان ، ممکن است در مورد داستان تولد آن ها بگویید و اجازه دهید آن ها بدانند این تنها راهی نیست که خانواده شکل می گیرد . فکر نکنید مجبورید همه چیز را یکباره برای کودک توضیح دهید . خردسالان ، به بارداری و نوزادان علاقه دارند تا به عمل رابطه جنسی .

در ارتباط با تربیت جنسی در سنین مختلف کودکان ، خردسالان باید درک کنند که بدنشان متعلق به آن ها است و هیچکس نمی تواند بدون اجازه آن ها به بدنشان دست بزند . همچنین ، باید بدانند فقط والدین یا پزشک و پرستار می توانند اعضای تناسلی آن ها را لمس کنند . اگر کودکان بدانند چه چیزی برای آن ها مناسب و چه چیزی نامناسب است ، اگر آزار جنسی را تجربه کنند بهتر به شما اطلاع خواهند داد .

کودکان همچنین باید در مورد سایر قسمت های بدن و عملکرد آن ها اطلاعات بیشتری کسب کنند . برخی از کودکان فکر می کنند دختران فقط یک جا برای ادرار و مدفوع دارند و بسیاری از کودکان فکر می کنند که نوزادان در شکم رشد می کنند یعنی همان جایی که غذا به آن وارد می شود .

همچنین ، در این سن باید کودکان بدانند که قبل از اینکه شخص دیگری را لمس کنند ( برای مثال ، بغل کردن یا قلقلک دادن ) باید سوال کرده و یادگیری مرزها را شروع کنند ( برای مثال ، وقتی فردی کمی از آن ها دور می شود متوجه شوند که باید به آن فرد فضا دهند ) .

به کودکان در مورد حفظ حریم خصوصی بدن را آموزش دهید . به عنوان مثال آن ها باید بدانند چه زمانی برای لخت شدن مناسب است . همچنین ممکن است در این سن فرزندتان به خودارضایی روی بیاورد که کودک باید یاد بگیرد این کار را در جلوی چشم دیگران انجام ندهد .

 

کودکان در سن مدرسه : پنج تا هشت سالگی
کودکان باید در مورد قراردادهای بنیادین اجتماعی مرتبط با حفظ حریم خصوصی ، برهنگی و احترام به دیگران در روابط اطلاعات داشته باشند . بیشتر کودکان تا این سن ، شروع به اکتشاف بدن خود کرده اند . آن ها باید بدانند اگرچه این اکتشاف بدن ، کاری طبیعی است اما باید به صورت خصوصی انجام شود .

به کودکان یاد بدهید چگونه به صورت امن از موبایل یا کامپیوتر استفاده کنند . کودکان در این سن باید شروع به یادگیری حفظ حریم خصوصی ، برهنگی و احترام به دیگران در روابط در محیط دیجیتال کنند . آن ها باید از قوانین صحبت با غریبه ها و به اشتراک گذاشتن عکس ها به صورت آنلاین آگاه باشند و وقتی با چیزی ناراحت کننده مواجه شدند باید بدانند چه کاری انجام دهند .

تا پایان این دوره سنی ، باید اصول اولیه بلوغ را به کودکان آموخت زیرا برخی از کودکان برخی از نشانه های بلوغ  زودرس را تجربه می کنند . نه تنها آن ها باید در مورد تغییراتی که تجربه خواهند کرد بدانند بلکه باید اطلاعاتی در ارتباط با سایر بدن ها هم داشته باشند . نباید آموزش دختران و پسران متفاوت باشد. این آموزش ، آنها را برای تغییراتی که در دوران بلوغ اتفاق می افتد ، آماده می کند و به آنها اطمینان می دهد که این تغییرات طبیعی و سالم هستند .

درک کودکان از تولید مثل انسان باید ادامه پیدا کند . این اطلاعات، ممکن است نقش روابط جنسی را نیز شامل شود ، اما آنها همچنین باید بدانند که تولید مثل با روش های دیگری نیز امکان پذیر است. این اطلاعات می تواند در بحث بلوغ گنجانیده شود .

 


پیش از نوجوانی : 9 تا 12 سالگی
علاوه بر تقویت همه مباحث بالا که قبلاً یاد داده شده است ، کودکان سنین 9 تا 12 سالگی باید در مورد رابطه جنسی امن ، اصول اولیه بارداری و بیماری های مقاربتی آموزش داده شوند . آن ها باید بدانند که نوجوان بودن به این معنی نیست که آن ها باید از نظر جنسی فعال باشند .

کودکان در این سن باید درک کنند که چه چیزی باعث رابطه مثبت و چه چیزی باعث رابطه بد می شود . آن ها باید دانش بیشتری در مورد قلدری در فضای مجازی و پیام های جنسی داشته باشند . همچنین ، باید با خطرات به اشتراک گذاشتن عکس های برهنه یا جنسی از خود یا همسالانشان آشنا شوند .

همچنین، این کودکان باید درک کنند که چگونه رسانه ها بر دیدگاه افراد نسبت به بدن تاثیر می گذارند و باید بتوانند به صورت منتقدانه در مورد ترسیم مسائل جنسی در رسانه ها فکر کنند . این امر بدان معنی است که آن ها باید قادر به قضاوت در این مورد باشند که آیا تصاویر مرتبط با مسائل جنسی در رسانه ها درست بوده یا اشتباه ، واقع بینانه است یا خیر و مثبت است یا منفی .

نوجوانان : 13 تا 18 سالگی
نوجوانان باید اطلاعات دقیق تری در مورد قاعدگی و انزال در خواب داشته باشند و بدانند که این ها مسائلی طبیعی هستند . آن ها همچنین لازم است درباره بارداری ، بیماری های مقاربتی ، روش های پیشگیری از بارداری و نحوه استفاده از آن ها اطلاعات داشته باشند .

آموزش تفاوت بین یک رابطه سالم و یک رابطه ناسالم به نوجوانان باید ادامه پیدا کند . این آموزش ، شامل یادگیری در مورد فشارها و آشنایی با خشونت در رابطه  و درک معنی رضایت در روابط جنسی است . همچنین آن ها باید مهارت های مذاکره ، نه گفتن و چگونگی تمام کردن رابطه را بدانند .

نوجوانان معمولاً افراد کم حرفی هستند اما اگر والدین ، تربیت جنسی و سن کودک را در نظر گرفته باشند و آن رابه موقع انجام داده باشند ، این احتمال وجود دارد که فرزندشان در صورت مواجهه با مشکلات یا داشتن نگرانی در مورد هویت و تغییرات بدن ، به والدین خود نزدیک شده و از آن ها سوال کند .

کلام آخر

لازم به ذکر است که تربیت جنسی در سنین مختلف کودکان یک فرایند مداوم است بنابراین از موقعیت های روزانه استفاده کرده و در این مورد با فرزند خود صحبت کنید . نقش خود را در تربیت جنسی جدی بگیرید . کودک خود را به مراقبت از بدنش تشویق کنید و همچنین به او یاد دهید که به بدن خود احترام بگذارد .

دیدگاه شما در تربیت جنسی به فرزندتان کمک می کند که در نهایت تمایلات جنسی سالمی در زندگی داشته باشد . اگر برای صحبت در مورد مسائل جنسی با فرزندتان دچار چالش هستید و نمی دانید چگونه این کار را انجام دهید در ادامه و با کلیک بر روی لینک زیر می توانید با راهکارهای آن آشنا شوید .

اگر پس از مطالعه این مقاله ، باز هم سوالاتی در مورد تربیت جنسی در سنین مختلف کودکان داشتید می توانید با کارشناسان سامانه مشاوره فیلیا تماس بگیرید و یا برای مطالعه مطالب بیشتر ، کانال مشاوره روانشناسی کودک و نوجوان را دنبال کنید .


سوالات متداول


1- آیا در تربیت جنسی ، سن کودک مهم است ؟
بله ، اطلاعات جنسی مورد نیاز کودکان ارتباط خیلی زیادی به سن آن ها دارد و والدین لازم است در تربیت جنسی به سن فرزندشان توجه داشته باشند که به جزئیات آن در مقاله بیشتر پرداخته شده است .


2- کودکان پیش دبستانی به چه اطلاعاتی در مورد مسائل جنسی نیاز دارند ؟
کودکان در این سنین باید بدانند بدنشان متعلق به آن ها است و همچنین لازم است در مورد حفظ حریم خصوصی اطلاعات داشته باشند . برای آشنایی بیشتر با تربیت جنسی در این سن می توانید مقاله را مطالعه کنید .


3- در چه سنی باید در مورد بلوغ به کودکان آموزش داده شود ؟
با توجه به اینکه برخی از کودکان زودتر به بلوغ می رسند بهتر است آموزش در این مورد در سنین مدرسه کودک شروع شود که به جزئیات آن در مقاله بیشتر پرداخته شده است .

منبع : تربیت جنسی در سنین مختلف کودکان

:: بازدید از این مطلب : 114
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 18 فروردين 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: