در آغوش گرفتن کودکان
نوشته شده توسط : sevda

وقتی غمگین هستیم ، یک نوازش گرم و صمیمانه می تواند مقداری از درد ما را کاهش دهد و وقتی خوشحالیم می خواهیم با بغل کردن دیگران ، شادی را با آن ها به اشتراک بگذاریم اما علاوه بر این ها در آغوش گرفتن کودکان ، مزایای زیاد دیگری نیز دارد ، به طوری که ، بغل کردن کودک ، به شدت بر روی رشد شناختی و عاطفی او تاثیر می گذارد .

مطالعات نشان داده اند که در آغوش گرفتن هم برای والدین و هم برای فرزندان ، فواید بسیاری دارد و یک آغوش بیست ثانیه ای می تواند به کودک شما کمک کند تا باهوش تر ، سالم تر ، مقاوم تر بوده و با شما نیز احساس نزدیکی بیشتری داشته باشد . در ادامه با فواید بغل کردن کودکان و نوزادان بیشتر آشنا می شوید .تاثیر در آغوش گرفتن بر روی سلامت عاطفی کودک

بغل کردن کودک می تواند مزایای عاطفی و هیجانی بسیار زیادی داشته و به سلامت روان کودک نیز کمک بسیار زیادی کند . این کار علاوه بر اینکه به کودک احساس امنیت می دهد باعث می شود که او اعتماد به نفس بیشتری داشته و خوشحال تر باشد که در ادامه به تاثیر در آغوش گرفتن بر روی سلامت عاطفی کودک بیشتر پرداخته شده است .

 

 بغل کردن به فرزندان کمک می کند احساس امنیت کنند

کودکان به احساس محبت والدین خود نیاز دارند تا احساس امنیت کنند و بدانند که بدون قید و شرط در خانواده پذیرفته می شوند . صمیمیت جسمی بغل کردن ، باعث ایجاد اعتماد و احساس عمیق امنیت در فرزندان ما شده و همچنین باعث می شود آن ها بتوانند از دنیای اطرافشان لذت بیشتری ببرند .

 

 بغل کردن باعث می شود فرزندانمان احساس خوشحالی را تجربه کنند

آیا می دانید که یک آغوش طولانی می تواند سطح سروتونین ( serotonin ) فرد را بالا برده ، روحیه او را تقویت کرده و باعث خوشحالی او شود ؟ آغوش والدین می تواند پادزهری در مقابل احساس تنهایی ، انزوا و عصبانیت کودکان باشد . بنابراین آن را نادیده نگیرید .

 

 بغل کردن به کودکان کمک می کند اعتماد به نفس سالمی داشته باشند

عشق و مراقبت ما نسبت به فرزندانمان پایه و اساسی قوی از اعتماد به نفس به آن ها می بخشد که کمک می کند آن ها خود را به طور مثبتی دیده و چیزهای جدید را امتحان کنند و همچنین بدانند که عشق ما نسبت به آن ها تغییرناپذیر است . ما می توانیم با یک آغوش ساده ، اعتماد به نفس فرزندمان را به طرزی چشمگیر تقویت کنیم و به آن ها این توانایی را بدهیم که وارد دنیای خارج شوند .

 

حتما بخوانید: راه های بالا بردن اعتماد به نفس کودکان

 

تاثیر در آغوش گرفتن بر روی سلامت جسمی کودک

ممکن است کمی تعجب برانگیز باشد اما بغل کردن می تواند بر روی سلامت جسم نیز تاثیر بگذارد و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش هورمون استرس در کودک شود که البته این مزایا منحصر به کودکان نبوده و بغل کردن در بزرگسالان نیز همین فواید را دارد . در ادامه با تاثیر در آغوش گرفتن بر روی سلامت جسمی کودک بیشتر آشنا می شوید .

 

 در آغوش گرفتن ، استرس را کاهش می دهد

همچنین از نظر پزشکی ثابت شده است كه كودكانی كه از بدو تولد با والدین خود تماس پوستی بیشتری دارند ، سطح كورتیزول ( cortisol ) یا هورمون استرس کمتری دارند . به همین دلیل است که در مراقبت از نوزادان زودرس ، والدین غالباً تشویق می شوند که وقت خود را برای نگهداری فرزندانشان در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان سپری کنند زیرا نشان داده شده است که این کار به تقویت علائم حیاتی این نوزادان کمک می کند .

 

 بغل کردن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند

مطالعات نشان داده اند که در آغوش گرفتن مزایای بسیار زیادی برای سیستم ایمنی بدن دارد . به طوری که ، یک فشار آرام بر روی سینه و تقویت هیجانی ناشی از بغل کردن می تواند غده تیموس را تقویت کند که این امر منجر به تنظیم و متعادل شدن تولید سلول های سفید خون می شود . در نهایت در آغوش گرفتن باعث حفظ سلامت و مراقبت از کودک در برابر بیماری ها می شود .

 

 

 بغل کردن ، عضلات را آرام می کند

وقتی دیگران را در آغوش می گیریم می توانیم تنش را در خودمان احساس کنیم و در مقابل متوجه می شویم که تنش فرد دیگر به تدریج در حال کم شدن است . ممکن است آغوش نتواند درد عاطفی ما را از بین ببرد اما قطعاً می تواند به کاهش آن کمک کند و در آغوش گرفتن ، با افزایش گردش خون به سمت بافت های نرم ، باعث آرام شدن دردهای بدن می شود .

 

حتما بخوانید: روش ارتباط خوب با فرزند

 

تاثیر در آغوش گرفتن بر روی ارتباط والدین با کودک

علاوه بر اینکه بغل کردن مزایای بسیار زیادی در سلامت عاطفی و جسمی کودک دارد می تواند تاثیرات مثبت زیادی نیز بر روی ارتباط او با والدینش داشته باشد که در ادامه به تاثیر در آغوش گرفتن بر روی ارتباط والدین با کودک بیشتر پرداخته شده است . توجه داشته باشید که فواید آغوش در صورتی اتفاق می افتند که کودک مجبور به این کار نشده باشد .

 

 بغل کردن باعث می شود کودکان متوجه شوند که ما احساسات آن ها را درک می کنیم

ممکن است برای کودکان خرسال و حتی بزرگترها بیان احساسات دشوار باشد و نوزادان نیز با هر چیز جدیدی حتی اگر خطر واقعی وجود نداشته باشد می ترسند . برای کنترل ترس های کودکان ، به جای خندیدن به آن ها در این موقعیت ها یا گفتن این جمله به آن ها که " ترس نداره " ، بهترین راه برای نشان دادن اهمیت احساسات کودک ، لازم است او را بغل کرده و به او این اطمینان را بدهیم که احساساتش را درک می کنیم .

 

 در آغوش گرفتن ، به فرزند ما نحوه تعامل را یاد می دهد

گاهی از اوقات ممکن است کودک تمایلی به آغوش نداشته باشد که در این موقعیت توصیه می شود او را مجبور به بغل کردن نکنید اما تصمیم نگیرید که کلا او را در آغوش نگیرید . در این صورت ، کودکان نه تنها گرمای آغوش را یاد می گیرند بلکه این مسئله را نیز درک می کنند که می توانند با بغل کردن دیگران ، عشق خود را به آن ها نشان دهند .

 

 بغل کردن به فرزندان ما کمک می کند تا نظم و انضباط را بهتر یاد بگیرند

وقتی کودک بدرفتاری می کند غریزه ما معمولاً به دنبال تنبیه کردن کودک است و نه بغل کردن او . با این حال ، در آغوش گرفتن می تواند فضایی آرام بخش ایجاد کند که برای صحبت قاطعانه با کودک ، بسیار سودمند است . آغوش به فرزندتان می گوید : من همیشه تو را دوست خواهم داشت اما لازم است در مورد رفتارت با تو صحبت کنم .

 

حتما بخوانید: اصول فرزندپروری

 

بغل کردن به ما و فرزندانمان کمک می کند که با احساسات درونی خود ارتباط برقرار کنیم

وقتی فرزندانمان را در آغوش می گیریم ، زمان در آن لحظه متوقف می شود و آغوش به ما اجازه می دهد تا در آن لحظه رها شویم و حضوری واقعی داشته باشیم . همچنین ، آغوش این امکان را به ما می دهد که با تجربه عاطفی ، احساسی و زیستی دیگری ارتباط برقرار کنیم و این آگاهی به ما در همدلی با نوزاد کمک می کند .

 

 نکته نهایی

در نهایت ، همانطور که مطالعه کردید فواید بغل کردن نوزادان بسیار زیاد بوده و آموزش کودکان در مورد نحوه امتناع از آغوش و برخورد با شرایط ناراحت کننده نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است . در این صورت کودک یاد می گیرد که اگر تمایلی به آغوش نداشت چطور نه گفته و از خود مراقبت کند .

دفعه دیگر ، اگر فرزندتان به شما اجازه داد او را با مهربانی و صمیمیت در آغوش بگیرید و اجازه دهید او از فواید بغل کردن برخوردار شود . همچنین برای کمک به فرزندتان در مراقبت از خود در برابر آغوش های ناامن می توانید بر روی تربیت جنسی او کار کرده و انواع لمس های مناسب و نامناسب را به کودک یاد بدهید که اگر می خواهید در این مورد اطلاعات بیشتری کسب کنید می توانید در ادامه و بر روی لینک زیر کلیک کنید .

 

در ادامه بخوانید: تربیت جنسی کودکان

سوالات متداول

 

1- ✔️ بغل کردن کودک ، چه تاثیراتی بر روی سلامت عاطفی او دارد ؟

✔️ در آغوش گرفتن کودک باعث می شود او احساس امنیت کرده و از اعتماد به نفس سالمی برخوردار شود که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است .2- ✔️ در آغوش گرفتن کودک ، چه تاثیراتی بر سلامت جسمی او دارد ؟

✔️ بغل کردن کودک ، سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده ، استرس را کاهش داده و باعث آرام شدن عضلات کودک می شود که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است .3- ✔️ آیا بغل کردن کودک باعث بهبود رابطه میان او و والدین می شود ؟

✔️ بله ، این کار همدلی والدین را با کودک افزایش داده و باعث می شود او متوجه شود والدینش احساساتش را می فهمند که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است . 

منبع : در آغوش گرفتن کودکان

:: بازدید از این مطلب : 13
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : شنبه 7 تير 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: