رابطه جنسی پس از سقط جنین
نوشته شده توسط : sevda

 

رابطه جنسی یکی از موضوعات مهم در رابطه زناشویی است و رضایت بخش بودن آن به رضایت از زندگی در افراد منجر می شود و برعکس خوب نبودن آن نیز می تواند شروع خیانت و طلاق باشد . رابطه جنسی در دوران بارداری ، قاعدگی و ... تغییر می کند .

رابطه جنسی پس از سقط جنین نیاز به اطلاعاتی در مورد زمان و نحوه انجام آن دارد زیرا در این دوران زن و مرد هر دو دچار تحولات و شاید تنش های روحی و جسمی زیادی باشند و این موضوع ممکن است به رابطه جنسی آن ها آسیب بزند . در ادامه این مقاله به بررسی موضوع رابطه جنسی پس از سقط جنین می پردازیم .رابطه جنسی پس از سقط جنین

سقط جنین یا مرگ نوزاد روی تمام جنبه های رابطه زناشویی و حتی رابطه جنسی تاثیر می گذارد . تمایل یا عدم تمایل شما به از سر گیری این رابطه کاملا شخصی است و ممکن است با تمایلات همسرتان متفاوت باشد . برای شما رابطه جنسی منبع و منشا آرامش و لذت است و روشی است که با آن می توانید نزدیکی تان را به هم نشان دهید و به یکدیگر کمک کنید اما برای بیشتر زوجین شروع رابطه جنسی بعد از یک بارداری ناموفق بسیار مشکل است .

واکنش های عاطفی و احساسی شما به این مشکل و ضایعه ، امور جنسی ، کنترل حاملگی و جلوگیری از بارداری مجدد و محدودیت های پزشکی ممکن است با یکدیگر تداخل پیدا کرده و دراین دوران به شدت دچار آشفتگی شوید . پزشکان به خصوص پس از این اتفاق معمولا توصیه می کنند رابطه جنسی دو تا شش هفته انجام نشود تا دهانه رحم کاملا بهبود یابد و بدن زمان کافی برای ترمیم داشته باشد . 
بعد از اتمام دوره پرهیز پزشکی شما آزاد هستید تا سکس را شروع کنید ولی ناگهان می بینید شروع این رابطه برای شما یاداور همان بارداری دردناک است و ممکن است افکار و احساسات مربوط به از دست رفتن جنین یا نوزادتان خود را دوباره نشان دهد . شاید شدیدا تمایل به بارداری مجدد داشته باشید در حالی که همسرتان کاملا مخالف است . این یاداوری ها و ذهینیت ها ممکن است اشتیاق جنسی تان را از بین ببرد . 
مرد ممکن است طی آمیزش جنسی نگران این موضوع باشد که ممکن است همسرش از نظر جنسی صدمه ببیند چون احتمال می دهد همسرش هنوز به لحاظ جسمی کاملا ترمیم نشده باشد . نگرانی از آسیب پذیری جسمی ممکن است با این احساس گناه همراه باشد که او مسبب این درد و رنج برای همسرش بوده است و این احساس موجب شود شوهر از نزدیک شدن به زن اکراه داشته باشد . 
حتی استفاده از قرص های ضدبارداری و روش های جلوگیری که معمولا یک موضوع عادی است ممکن است در این دوران باعث ناراحتی و افسردگی مادر شود . با اینکه یک دوره پرهیز جنسی لازم و ضروری است ولی تنش های جنسی ممکن است باعث افزایش دیگر تنش های رابطه زناشویی شود . شاید همسرتان با این پرهیز بعد از سقط موافقت نکند و آن را ضروری نداند .

 

حتما بخوانید: علائم سقط جنین

 

خطرات رابطه جنسی زودهنگام پس از سقط جنین

پزشک معمولاً به این دلیل توصیه می کند که رابطه جنسی پس از سقط جنین را به تاخیر بیندازید که اتساع دهانه رحم زن ، بخشی از روند بهبود پس از استفاده از روش های سقط جنین است و از آنجایی که دهانه رحم شما در این زمان گشاد شده است بیشتر مستعد ابتلا به عفونت در رحم خود هستید .

علاوه بر جلوگیری از برقراری رابطه جنسی ، پزشک احتمالاً به شما توصیه خواهد کرد که حداقل یک یا دو هفته از تامپون استفاده نکنید . در حالی که بدن شما در حال بهبود است ، بهتر است به هیچ وجه چیزی را داخل واژن خود وارد نکنید  و تا زمانی که دهانه رحم شما بسته نشده و خونریزی ادامه دارد لازم است از نوار بهداشتی استفاده کنید .

 

درد رابطه جنسی پس از سقط جنین

در هنگام سقط جنین ، رحم منقبض شده و ممکن است باعث احساس گرفتگی دردناک شود . همچنین ممکن است بعد از سقط جنین دچار درد شدید شوید که شبیه به گرفتگی در دوره قاعدگی است که با گذشت زمان ، این گرفتگی تا زمان بهبود رحم ممکن است ادامه پیدا کند .

با توجه به گرفتگی های پس از سقط جنین ، ممکن است در طول رابطه جنسی یا بعد از آن ، به خصوص در روزهای اولیه ، درد یا گرفتگی را تجربه کنید .البته بخاطر داشته باشید که این درد ممکن است در اثر عفونت یا موارد دیگری که به توجه پزشک نیاز دارند ایجاد شود. علائم دیگر عفونت عبارتند از : تب ، لرز و ترشح بوی نامطبوع .

 

حتما بخوانید: تفاوت پریود و سقط جنین

 

آماده نبودن برای رابطه جنسی پس از سقط جنین

شما باید بتوانید به راحتی و با صراحت در مورد سکس پس از سقط جنین و از سر گیری مجدد رابطه جنسی و برنامه ریزی برای بچه دار شدن با همسرتان دوباره گفت و گو کنید . با اینکه کنترل حاملگی در ابتدا سخت است اما این کار را تا زمانی که احساس می کنید برای حاملگی بعدی کاملا آماده نشده اید ادامه دهید . وقتی از نظر روانی بهبود پیدا کردید لذت و اشتیاق جنسی تان دوباره برمی گردد و کنترل حاملگی شمارا به یاد مرگ نوزاداتان نمی اندازد .

 


در این دوران برخی زوج ها علایق جنسی شان را از دست می دهند . اگر چنین اتفاقی بیفتد مدتی از نزدیکی کردن خودداری کنید چون خیلی حساس و آسیب پذیر شده اید . ممکن است احساس کنید فریب خورده اید زیرا رابطه جنسی آنچه را که می خواهید به شما نمی دهد نه لذت جنسی و نه یک بچه سالم . بدگمانی و خشم شما که ناشی از مرگ جنین است به شکل های مختلف خود را نشان می دهد و باعث می شود تا علاقه تان به رابطه جنسی را از دست بدهید .

 

حتما بخوانید: افسردگی پس از سقط جنین


صادقانه در مورد نیازهای جنسی تان گفت و گو کنید ، ممکن است بخواهید بدون دخول از لذت جنسی بهره ببرید و یا آن را برای همسرتان فراهم کنید تا محرومیت جنسی هم به فشارهای کنونی شما اضافه نشود . در این صورت ، می توانید نزدیکی جنسی نداشته باشید ولی نزدیکی جسمی داشته باشید . 
با وجود اینکه مشکلات جنسی در این دوران متداول بوده و غیر معمول نیست ولی اگر متوجه شدید بعد از این اتفاق نیازهای جنسی تان با همسرتان تفاوت زیادی دارد و یا دچار ترسی غیرواقعی از رابطه جنسی و بارداری شده اید بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید .

 

 کلام آخر

در نهایت ، اگر احساس می کنید که مقابله با احساسات پس از سقط جنین برای شما دشوار است حتماً برای دریافت حمایت با خانواده و دوستان خود ارتباط بیشتری برقرار کنید . همچنین می توانید از یک روانشناس کمک بگیرید و با او در جلسات درمانی ، در مورد احساسات خود صحبت کنید . روان درمانی به پردازش احساسات شما کمک کرده و می تواند برای تصمیم گیری در مورد سکس بعد از مرگ جنین و گام بعدی زندگی موثر باشد .

اگر همسر شما آمادگی صمیمی شدن داشته باشد اما شما این آمادگی را ندارید حتماً در این مورد با همسرتان صحبت کرده و احساسات خود را ابراز کنید . این کار امکان از سر گرفتن صمیمت دوباره را آسانتر می کند و این فضا را فراهم می کند که زوجین نسبت به احساسات یکدیگر پذیرا باشند . همچنین اگر می خواهید در مورد بارداری مجدد پس از سقط جنین ، اطلاعات کسب کنید می توانید در ادامه و بر روی لینک زیر کلیک کنید .

 

در ادامه بخوانید: بارداری مجدد پس از سقط جنین

 

سوالات متداول

 

1- ✔️ رابطه جنسی پس از سقط جنین بهتر است در چه زمانی انجام شود ؟

✔️ پزشکان توصیه می کنند که رابطه جنسی بعد از سقط جنین بهتر است دو تا شش هفته به تعویق بیفتد که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است .2- ✔️ چرا رابطه جنسی زودهنگام پس از سقط جنین خطرناک است ؟

✔️ از آنجایی که بعد از سقط جنین ، دهانه رحم گشاد شده ، احتمال ابتلا به عفونت رحم افزایش می یابد که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است .3- ✔️ اگر زن برای برقراری رابطه جنسی پس از سقط جنین آماده نباشد چه اقدامی ضروری است ؟

✔️ در این صورت لازم است با همسر خود صحبت کرده و احساسات خود را ابراز کنید که در مقاله به جزئیات آن بیشتر پرداخته شده است .

منبع : رابطه جنسی پس از سقط جنین

:: بازدید از این مطلب : 16
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : دو شنبه 2 تير 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: