آغاز آموزش مهارت های زندگی در بهزیستی استان تهران
نوشته شده توسط : sevda

آموزش بومی سازی شده مهارت‌های زندگی بر اساس نیاز‌های بومی در بهزیستی استان تهران کلید خورد که مدل این آموزش ، نیمه متمرکز ، پیشگیرانه یکپارچه ، محتوا محور ، مرکز مشاور محور و مربی محور است .

 

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری دانشجو، کلیپ آموزشی بسته بومی‌سازی شده «مهارت‌های زندگی» با حضور آسیه ملک دار، عضو کمیته برنامه بومی سازی «مهارت‌های زندگی» و مرسده لطفعلی، کارشناس مسئول برنامه «مهارت‌های زندگی» در بهزیستی استان تهران کلید خورد.

آسیه ملک دار، در خصوص سلامت روان و ارتباط آن با یادگیری مهارت‌های زندگی اظهار داشت: سلامت روان در وهله اول به معنای نداشتن اختلال روان است، اما صرف نداشتن بیماری روانی دال بر سلامت روان نیست و کسی که اختلال و یا بیماری روانی ندارد ممکن است سلامت روان مطلوب نداشته باشد، بنابراین بخش دوم تعریف سلامت روان این است که کیفیت ارتباط‌های ما با خودمان، دیگران و جهان چگونه است.

ملک دار افزود: اگر بخواهیم با توجه به مؤلفه‌های گفته شده به سلامت روان نزدیک شویم باید به یک سری طرح‌ها، برنامه‌ها و به آموزش‌هایی مجهز شویم که یکی از آن‌ها آموزش برنامه مهارت‌های زندگی است.

عضو کمیته برنامه بومی سازی مهارت‌های زندگی گفت: مهارت‌های زندگی عبارتند از مجموعه آموزش‌های روان شناختی که هم جنبه پیشگیرانه دارد و هم ارتقایی و اینکه چطور بتوانیم از آسیب‌ها پیشگیری کنیم و عوامل محافظت کننده را در خود ارتقا دهیم.

نماینده آموزشی مهارت‌های زندگی در استان تهران بیان داشت: در واقع مهارت‌های زندگی قصد دارند ما را به سمت سلامت روان سوق دهند و سبب شکوفایی مجموعه توانایی‌هایی که قدرت سازگاری و رفتار مثبت و کارآمد را دارند می‌شود و در این راستا افراد مسئولیت‌های مربوط به نقش اجتماعی خود را پذیرفته و بدون صدمه به خود و دیگران با چالش‌ها روبرو می‌شوند و می‌توانند انتخاب‌های سالمی را در سر تا سر زندگی داشته باشند.

وی عنوان داشت: مهارت‌های زندگی بومی سازی شده با توجه به فرهنگ، آداب و رسوم و ویژگی‌های روانی، اجتماعی هر منطقه و در ۴ کارگروه کودک، نوجوان، جوان و بزرگسال تدوین شده است و تفاوت مدل فعلی مهارت‌های زندگی تدوین شده با مد ل‌های پیشین در این است که مدل پیشین متمرکز، ارتقایی، کتاب محور، گروه هدف محور، آموزش محور بود و مدل فعلی، نیمه متمرکز، پیشگیرانه یکپارچه، محتوا محور، مرکز مشاور محور و مربی محور است.

ملک دار افزود: این کلیپ همزمان با رونمایی بسته بومی سازی شده توسط بهزیستی استان تهران و با همکاری «جمعیت همیاران سلامت روان افسریه» و «جمعیت همیاران والفجر مسعودیه» توسط رسانه تخصصی لنزوما و به کارگردانی «محمد حسینی» در ۳۰ دقیقه ساخته شده است.

مرسده لطفعلی، کارشناس مسئول برنامه مهارت‌های زندگی در بهزیستی استان تهران نیز اظهار داشت: با توجه به اهمیت و ضرورت آموزش مهارت‌های زندگی بسته بومی سازی شده این مهارت‌ها از سال ۹۵ در بهزیستی استان تهران همزمان با استان‌های دیگر در موضوع‌های مختلف برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی خاص توسط نیرو‌های با تجربه و متخصص نوشته شد، تا بر اساس نیاز‌های بومی استان آموزش‌ها ارائه شود.

 

در ادامه بخوانید: مهارت حل مسئله

 

منبع : آغاز آموزش مهارت های زندگی در بهزیستی استان تهران

:: بازدید از این مطلب : 107
|
امتیاز مطلب : 0
|
تعداد امتیازدهندگان : 0
|
مجموع امتیاز : 0
تاریخ انتشار : سه شنبه 20 خرداد 1399 | نظرات ()
مطالب مرتبط با این پست
لیست
می توانید دیدگاه خود را بنویسید


نام
آدرس ایمیل
وب سایت/بلاگ
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

آپلود عکس دلخواه: